Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

Czechy: premier obawia się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii

czeska flaga.jpg

Bohuslav Sobotka- premier Czech- sugeruje, że jeżeli Wielka Brytania postanowi wystąpić z Unii Europejskiej to debata nad członkostwem Republiki Czeskiej w Unii również będzie musiała zostać przeprowadzona. Socjaldemokratyczny premier jest przeciwny wyjściu Czech z UE, jednak wielu nacjonalistycznych i liberalnych polityków jest przeciwnego zdania i to pod ich naciskiem premier może zostać zmuszony do przeprowadzenia debaty w tej sprawie.

Sobotka uważa też, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii może spowodować znaczny wzrost wpływów Rosji oraz Niemiec w Europie. Wynikać to miałoby z osłabienia gospodarczego Wielkiej Brytanii, której grozi odłączenie się Szkocji oraz innych krajów, które mają łatwiejsze kontakty handlowe z Królestwem przez jego członkostwo w UE.

Obaw Sobotki nie podziela prezydent Czech- Miloš Zeman- który uważa, że Wielka Brytania pod groźbą odłączenia się Szkocji, która najprawdopodobniej nawiązałaby stosunki z Unią Europejską, nie zdecyduje się na wystąpienie. Prezydent zakończył swoje brak obaw zdanie na temat wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii słowami:  „Wielka Brytania przestałaby być wielka”.

Społeczność

marks