Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 29 gości.

Rząd popiera antypracownicze i antydemokratyczne TTIP

TTIP.jpg

"Jesteśmy zwolennikami podpisania umowy o TTIP, bo dałoby to Polsce impuls rozwojowy" - powiedział dziennikarzom wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Amerykańskiej Izbie Handlowej.
 
"Polska ma własne stanowisko w ramach TTIP, ale jesteśmy zwolennikami podpisania tej umowy, ponieważ przepływ dóbr, zwiększenie wolnocłowej strefy na obszar rynku amerykańskiego, czy trochę szerzej również kanadyjskiego, dałby nam kolejny impuls rozwojowy" - stwierdził Morawiecki.

"Polska jest zorientowana na handel, wierzymy w liberalne zasady handlu, więc <<miękkie>> TTIP nie jest dla nas opcją" - kontynuował wicepremier.
TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership - Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji) to planowane porozumienie handlowe negocjowane od 2013 roku, którego głównym celem jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy USA i Unią Europejską.

TTIP spotkało się z krytyką środowisk robotniczych, związkowych i lewicowych ze względu na brak przejrzystości podczas negocjacji oraz niektóre proponowane w umowie rozwiązania, np. mechanizmy rozstrzygania sporów między inwestorem i państwem (ISDS), który mają dawać zagranicznym inwestorom prawo do skarżenia państwa, gdyby uznali, że decyzje podjęte przez instytucje publiczne (tym demokratycznie uzgodnione rozwiązania prawne) mogą mieć negatywny wpływ na ich spodziewane zyski. Skargi rozstrzygałyby trybunały funkcjonujące poza publicznymi systemami sądowniczymi poszczególnych państw.

Morawiecki również wyraził w tym względzie "obawy".

Społeczność

LENIN