Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Będą nowe kopalnie?

gornik.jpg

Jak donosi „Rzeczpospolita”, w Polsce w najbliższych latach powstać ma 8 nowych kopalni węgla, zbudowanych i pracujących z wykorzystaniem najnowszych technologii. Do 2020 r. miałyby one wydobywać 30 mln ton surowca (40% krajowego wydobycia) i zatrudniać 17 tys. osób. Wśród inwestorów wymieniane są australijskie firmy Balamara Resources i Prairie Mining, niemiecki HMS Bergbau, międzynarodowa grupa deweloperska ECI, a także polski producent maszyn górniczych Kopex. Skala planowanych inwestycji ma być znacząca – koszt uruchomienia nowej kopalni to ok. 2,5 mld zł. Tyle ma kosztować zakład projektowany przez Prairie Mining na Lubelszczyźnie. Z kolei reaktywacja zamkniętych przed laty kopalń, jak w przypadku projektu Balamary, czyli Nowej Rudy w dawnym zagłębiu wałbrzyskim, to koszt rzędu 0,3 – 0,5 mld zł.
 
Z analiz inwestorów wynika, że w Polsce na wydobyciu węgla można zarabiać, pomimo niskich obecnie cen surowców. Stałoby się to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod budowy i organizacji pracy kopalni. Zastosowane zostałyby m.in. pochyłe tunele (tzw. upadowe), gdzie tarcza od razu pozyskuje węgiel, a surowiec jedzie na powierzchnię taśmociągiem, zamiast kosztownych i drogich w eksploatacji szybów. Jak podkreśla „Rzeczpospolita”, nie będzie również możliwości zapewnienia górnikom takich  „przywilejów”, jakie posiadają fedrujący w aktualnie istniejących zakładach.
 
Podkreśla się jednak, że inwestorzy mogą mieć trudności z pozyskaniem finansowania w kraju, jako że wiele banków wycofało się z pożyczania pieniędzy przedsiębiorstwom z sektora wydobywczego. Wskazuje się również na potencjalne problemy natury politycznej, a więc możliwy konflikt z rządem chcącym za wszelką cenę utrzymać w ruchu przynoszące straty kopalnie Górnego Śląska (które ze względu na niższe koszty eksploatacji w nowych zakładach musiałyby albo przejść głęboką restrukturyzację albo upaść). Jak podkreśla jednak Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining: „Jeśli tylko otrzymamy wszystkie pozwolenia, nikt nas nie powstrzyma, by wybudować tu najnowocześniejszą kopalnię w Europie.”  
 
 
News przesłany przez tow. Jakuba.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN