Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 109 gości.

Polska: Frankowicze, porzućcie nadzieję na państwową pomoc!

frankowicze.jpg

Komisja Nadzoru Finansowego wydała opinię na temat przygotowywanego w Pałacu Prezydenckim projektu ustawy mającej pomóc ofiarom kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich – informuje Dziennik Trybuna. Jak łatwo się domyślić, jest ona miażdżąca; zapowiada wręcz bankową apokalipsę. KNF twierdzi, że straty, jakie banki poniosą z tytułu przewalutowania kredytów, mogą stanowić zagrożenie dla całego sektora finansowego w Polsce. Stracić mają również klienci, czyli kredytobiorcy, którym ustawa ma pomóc – dotknie ich brak możliwości wypłat depozytów. Ogromne koszty wejścia w życie tego aktu prawnego poniesie też budżet państwa.
 
Przewalutowanie kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich może się również odbić negatywnie na rynku nieruchomości. Banki mogą zechcieć przejmować domy od kredytobiorców walutowych w zamian za zwolnienie ich z zobowiązania (projekt zakłada takie rozwiązanie). Wówczas nieruchomości będą sprzedawane szybko i po zaniżonych cenach, co grozi zawaleniem się tego sektora rynkowego.
 
Mówiąc krótko, opinia KNF wskazuje, że systemowa, tzn. ustawowa pomoc ofiarom banksterów jest w kapitalistycznej Polsce praktycznie niemożliwa. Finansjera nie pozwoli bowiem naruszyć swoich interesów ani ograniczyć zysków, nawet tych zgromadzonych metodami banksterskimi. Wygląda na to, że jedyną nadzieją dla frankowiczów jest rosnący kurs złotego. Ale może to być nadzieja wielce złudna.

Społeczność

SIERP i MŁOT