Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Zmarł Andrzej Borys, przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w PZL Świdnik - "Prawa pracownicze oraz godność robotnika były dla niego najważniejsze"

Andrzej Borys nekrolog

Jak podaje strona WZZ "Sierpień 80" w wiadomości datowanej na 8 kwietnia, zmarł Andrzej Borys, szef "Sierpnia 80" w Polskich Zakładach Lotniczych w Świdniku. Jak piszą
Andrzej był (..) sprawdzonym związkowcem, do cna oddanym walce o prawa pracownicze. Był też politykiem Polskiej Partii Pracy, wierny ideałom, o które wspólnie walczyliśmy. Był walczącym piórem publicystą (m.in. „Kuriera Związkowego”), ale gdy tylko była potrzeba, Andrzej wychodził wraz z innymi na ulice polskich miast, by walczyć o prawa naszego społeczeństwa. Akcji protestacyjnych przez niego organizowanych, ani tych, w których uczestniczył nie zdoła się zliczyć. Przypomnieć należy jednak ostatnie protesty inicjowane przez naszego Przyjaciela – te w obronie polskiego przemysłu obronnego. Były to pikiety oraz inicjatywaustawodawcza ku temu, by przy zamówieniach dla polskiej armii wprowadzano warunek produkcji w Polsce. Działania te miały na celu obronę miejsc pracy, także w Świdniku.
Jak podsumowuje strona związku Dla Andrzeja bowiem ludzie pracy i miejsca pracy, prawa pracownicze oraz godność robotnika były najważniejsze.
 
Andrzej Borys jako przewodniczący komisji i długoletni pracownik zakładu byl organizatorem wielu protestów robotniczych, które nadawały bojowy charakter komisji WZZ "Sierpień 80" w Świdniku. Należy tutaj wspomnieć o 12-dniowym strajku przeprowadzonym w dniach 26 października - 7 listopada 2011. Strajk z 2011 roku został poprowadzony przez WZZ "Sierpień 80" wbrew ugodowej postawie innych związków i zakończył się sukcesem - pracownicy zakładu otrzymali premie, 280 zł podwyżki

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008