Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Polacy popierają finansowanie mediów publicznych z budżetu

tvp logo.jpg

Jak wynika z sondażu CBOS, 60 % Polaków popiera finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa. Jednocześnie większość respondentów sprzeciwia się nakładaniu opłat przeznaczonych na taki cel na tych obywateli, którzy nie posiadają odbiorników radiowych lub telewizyjnych. Badanie to przeprowadzono w kontekście zapowiadanej przez rząd inicjatywy, by abonament - dotychczas funkcjonujący sposób finansowania mediów publicznych, zastąpić powszechną daniną w postaci 15 zł miesięcznie doliczanych do rachunku za prąd, pod nazwą opłaty audiowizualnej. Opłacie takiej sprzeciwia się jednak również 60 % respondentów, zaś 35 % popiera jej wprowadzenie. Co ciekawe, w tym samym badaniu 24 % osób wyraziło swoją opozycję wobec finansowania mediów publicznych poprzez nadawanie reklam.
 
Przyczyną powstania pomysłu opłaty audiowizualnej jest nikłość wpływów z abonamentu. Jak się wskazuje, zaledwie 16 % gospodarstw domowych posiadających odbiorniki radio lub TV płaci abonament. Jednocześnie 52 % pytanych odpowiada, że abonament płaci. Według autorów badania dowodzi to faktu, że Polacy zdają sobie sprawę z istnienia takiego obowiązku, w praktyce jednak nie wywiązują się z niego.
 
Wobec problemów z zapewnieniem mediom publicznym odpowiedniego finansowania, co przekłada się na słabość oferty programowej, w połączeniu z nieustającym zawłaszczaniem radia i telewizji przez następujące po sobie ekipy rządzące, które traktują media publiczne jak własny folwark i wykorzystują jako tubę propagandową, nie powinna dziwić informacja podana dzisiaj przez serwis gazeta.pl. Otóż w tygodniu od 18 do 24 kwietnia TVP 1 zanotowała najniższą tygodniową oglądalność w historii prowadzenia w Polsce tego typu badań. Udział w rynku w tym okresie zanotowany przez stację to 9,58 %. Przed TVP 1 uplasowały się Polsat i TVN, z wynikiem lepszym o ok. 2 % . Jednakże wg Jacka Kurskiego, prezesa Telewizji Polskiej, winna jest metodologia prowadzonych badań, a nie sposób zarządzania TVP przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Społeczność

Lenin001