Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Australia tnie stopy procentowe

rba.jpg

Indeks PMI, mierzący aktywność chińskiego przemysłu, drugi miesiąc z rzędu zanotował wynik poniżej poziomu 50 pkt, wyznaczającego granicę między wzrostem a recesją w sektorze. Odczyt spadł z 49,7 do 49,4 pkt, ponownie wzbudzając obawy o stan chińskiej gospodarki (wbrew niedawnym zapewnieniom, że „najgorsze już za nami” i chińska gospodarka się stabilizuje).
 
W odpowiedzi na te niewesołe dane, Bank Rezerwy Australii (tamtejszy bank centralny) obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu, tnąc je z 2 do 1,75 %. Zbiega się to w czasie z krytyką banku centralnego i australijskiego rządu za nienajlepszą sytuację gospodarczą na Antypodach. Inflacja pozostaje niebezpiecznie niska, dolar australijski wyjątkowo silny, zaś sytuacja na rynku pracy pogarsza się. Jak podkreśla Chris Bowen, typowany na ministra finansów przez opozycyjną Australijską Partię Pracy, decyzja o obniżeniu stóp procentowych dowodzi dramatycznie złego zarządzania gospodarką przez rząd Liberałów.
 
 
Niewątpliwie trudności Australii, dla której Chiny są jednym z głównych partnerów handlowych, stawiają obecny rząd w Canberze w kiepskiej sytuacji wobec zbliżających się przedterminowych wyborów (muszą się odbyć najpóźniej 17 stycznia 2017 r.*). Nadzieją Liberałów na przetrwanie pozostaje niemrawość i brak konkretnego lewicowego programu laburzystów,  którzy nie są w stanie ukazać się ludziom pracy jako realna alternatywa wobec obecnego rządu cięć i ataków na prawa pracownicze.
 
*Wybory odbędą się 2 lipca 2016 r.

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna