Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Kolejny pakiet oszczędnościowy w Grecji przyjęty

greece-general-strike-e1462631629667.jpg

W niedzielę wieczorem w greckim parlamencie odbyło się głosowanie w sprawie najnowszego pakietu „reform” oszczędnościowych. W ramach przyjętych zmian wydatki emerytalne mają być obcięte o 1,8 mld euro rocznie, z 13 do 24 % podwyższone zostaną podatki od wody, prądu i innych usług publicznych. Kolejne 1,8 mld euro ma być uzyskane z podwyższenia podatków pośrednich.
 
Za przyjęciem pakietu głosowali wszyscy deputowani rządzącej koalicji, złożonej z Syrizy i Niezależnych Greków. Przeciwko była cała opozycja, na czele z Nową Demokracją (która podczas swoich rządów sama wdrażała drakońskie cięcia). Rząd nie ugiął się pod presją społeczną, wyrażającą się w trzech dniach strajków i protestów (od piątku do niedzieli cała Grecja wyrażała swój sprzeciw wobec planowanych ataków).
 
W piątek, na wezwanie związków zawodowych sektorów publicznego i prywatnego, rozpoczął się 48 – godzinny strajk generalny. Kraj został sparaliżowany, gdyż pracy odmówili kolejarze, pracownicy portowi, marynarze na statkach pływających między greckimi wyspami, oraz zatrudnieni w komunikacji miejskiej. Strajkowali również lekarze, dziennikarze, pracownicy zbierający odpady, dentyści, urzędnicy i nauczyciele. Z powodu strajku muzyków nie odbyły się zaplanowane już wcześniej koncerty. Jedyną komunikację zapewniał prywatny przewoźnik autobusowy, linie lotnicze i taksówki (związki zawodowe personelu lotniczego i taksówkarzy nie dołączyły do strajku). W weekend odbywały się również manifestacje, podczas których Grecy wyrażali swoją niezgodę na kolejne cięcia. Do strajkujących pracowników dołączyli rolnicy. Skala protestów, choć robiąca wrażenie, niestety nie skłoniła parlamentarzystów koalicji rządzącej do rezygnacji z wdrożenia zaplanowanych „reform”.

Społeczność

UPA