Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Wenezuela: fabryki w ręce robotników

el-presidente-de-venezuela-nicolas-maduro.jpg

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro (na zdjęciu), przemawiając w niedzielę do tłumu swoich zwolenników, oświadczył, że dla zwiększenia wydajności i złagodzenia niedoboru podstawowych produktów wszystkie zakłady i fabryki, zamknięte przez właścicieli, będą oddane pracownikom po to, by produkcja mogła być uruchomiona ponownie.
„ Nie pracująca fabryka zostaje zwrócona ludowi, moment by to uczynić nadszedł, jestem gotowy, by zrobić to dla radykalizacji rewolucji” – mówił Maduro. Prezydent oskarżył fabrykantów o celowe sabotowanie produkcji, mające zaszkodzić pozycji rządu.
 
Demonstracja została zorganizowana w poparciu dla „gospodarki komun”, które są małej i średniej wielkości projektami, wspieranymi i koordynowanymi przez lokalne rady komunalne, wchodzące w skład ogólno wenezuelskiego programu „Siła Komun”.
„Jestem gotowy by oddać Sile Komun każdą niepracującą fabrykę, zatrzymaną przez którąkolwiek bogatą osobę w tym kraju. Każdy, kto nie chce pracować, powinien opuścić kraj, zaś ci, którzy pracować chcą, będą powitani z otwartymi ramionami. Pójdziemy zjednoczeni. Ten kraj potrzebuje całej swojej gospodarki sprawnie działającej.”
 
Maduro powiedział również, że zatwierdzi finansowanie siedmiu zakrojonych na szeroką skalę projektów, mających znaleźć się pod nadzorem Siły Komun, celem zwiększenia produkcji żywności i poprawy jej dystrybucji.
 
W piątek, prezydent ogłosił również 60 – dniowy stan wyjątkowy, częściowo w odpowiedzi na niedobory żywności i leków w Wenezueli. Dekret o stanie wyjątkowym daje głowie państwa większe uprawnienia w gospodarowaniu funduszami na walkę z brakami towarów oraz suszami, które boleśnie doświadczają ten południowoamerykański naród.
Według Maduro, dekret ma 3 podstawowe cele: zwiększenie produkcji krajowej, wzmocnienie nowego systemu dostarczania żywności bezpośrednio do domów Wenezuelczyków oraz wzmocnienie programów socjalnych, tzw. „misji”.
Rząd w Caracas od dłuższego czasu podejmuje próby skierowania żywności prosto w ręce ludności poprzez Lokalne Komitety Zaopatrzenia i Produkcji.

Społeczność

Ochotnik