Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 113 gości.

Francja prywatyzuje porty lotnicze w Nicei i Lyonie

Prywatyzować

Skarb Państwa Francji oficjalnie rozpoczął procedurę prywatyzacji lotnisk w Nicei i Lyonie w marcu. Oferty składano do 12 maja. Organizatorom złożono co najmniej 6 wstępnych ofert.
 
Przejęciem udziałów w obu lotniskach zainteresowane są m.in. konsorcjum złożone z firmy inwestycyjnej Meridiam i hiszpańskiej grupy Ferrovial oraz konsorcjum z Vinci, firmą ubezpieczeniową Predica i bankiem Caisse des depots.
 
Rząd Francji sprzedaje 60% swoich udziałów w każdym z wymienionych lotnisk. Prywatyzacja obu lotnisk powinna wnieść do budżetu do 1,5 mld euro. Poprzednia prywatyzacja lotniska miała miejsce w 2014 r. – sprzedano wówczas chińskim inwestorom udział w lotnisku Tuluza-Blagnac. 
 
Z raportu ACI Europe, zrzeszającej większość europejskich lotnisk, wynika, że w 2016 roku całkowicie w rękach państwa znajduje się wciąż 59% portów lotniczych. W 2010 r. odsetek ten wynosił 78%. 
W pełni sprywatyzowane europejskie lotniska znajdują się na Cyprze, Węgrzech, w Portugalii i Słowenii, a poza UE w Kosowie, Mołdawii, Macedonii i Albanii. W Polsce wskaźnik udziału lotnisk całkowicie państwowych wynosi 88% (port lotniczy Katowice-Pyrzowice ma mieszaną strukturę własności).

Społeczność

Lenin001