Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 28 gości.

Grecja: uchwalono dalsze oszczędności

Greek_parliament.jpg

W niedzielnym głosowaniu parlament w Atenach głosami koalicji SYRIZY i ANEL przyjął nowy pakiet oszczędności, opiewający na 1,8 mld euro. Cała opozycja głosowała przeciw.
 
Kolejny już w ostatnim czasie pakiet zakłada m.in. podwyższenie stawki podatku VAT, w tym na żywność, a także wzrost podatków pośrednich obciążających alkohol, wyroby tytoniowe, paliwa czy prąd. Wzrosną także opłaty za korzystanie z Internetu czy telefonów komórkowych.
Parlament zatwierdził ponadto utworzenie funduszu prywatyzacyjnego, który pod kontrolą międzynarodowych wierzycieli będzie zarządzał niemal całym majątkiem państwowym, prowadząc także jego wyprzedaż.
 
Dwa tygodnie temu, po burzliwej debacie, grecki parlament przyjął ustawę przewidującą ograniczenie wydatków emerytalnych o 1,8 mld euro oraz uzyskanie kolejnych 1,8 mld euro z podwyżki podatku dochodowego. W sumie oszczędności z przyjętych do tej pory pakietów mają wynieść 5,4 mld euro.
Od wielu tygodni przeciwko obniżkom emerytur i kolejnym oszczędnościom protestują tysiące Greków. Przegłosowanie nowych ustaw było jednak warunkiem odblokowania kolejnej transzy z funduszu pomocowego dla Aten o całkowitej wartości 86 mld euro.
 
„To już ostatnie wyrzeczenia” - obiecał w swym wystąpieniu w parlamencie premier Aleksis Tsipras

Społeczność

che rebel