Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

Sondaż: większość Amerykanów nie ma żadnych oszczędności

hungry.jpg

Badanie zlecone przez amerykańską agencję prasową Associated Press przedstawia niepokojące dane na temat oszczędności mieszkańców Stanów Zjednoczonych.  Jak wskazują twórcy sondażu, 2/3 Amerykanów nie ma odłożonego nawet tysiąca dolarów by pokryć nagły wydatek. W przypadku rodzin o dochodach poniżej 50 tys. dolarów rocznie są to już 3/4. Co ciekawe, wśród rodzin o dochodach powyżej 100 tys. dolarów rocznie brak oszczędności to problem 38 % z nich. Ponadto, jak wynika z badania, połowa obywateli USA nie ma odłożonych nawet 400 dolarów!
 
Jak więc w takim razie radzą sobie Amerykanie gdy muszą ponieść niespodziewany wydatek? Oczywiście zadłużają się. Przeciętna rodzina w Stanach Zjednoczonych ma 15 tys. dolarów zadłużenia na kartach kredytowych, a spłata tylko samych odsetek od zaciągniętych zobowiązań pochłania 9 % dochodów rodziny.
 
 
Co gorsza amerykańscy pracownicy nie mogą korzystać z dobrodziejstw prawa pracy czy osłon socjalnych w stylu Europy Zachodniej, bo ich zwyczajnie nie ma. Praktycznie nic nie chroni przed zwolnieniem, realne wynagrodzenia od lat praktycznie stoją w miejscu, statystyczny pracownik korzysta z mniej niż 10 dni urlopu rocznie, kobietom zaś nie przysługuje urlop macierzyński (oprócz USA jest tak tylko w Lesotho i Papui – Nowej Gwinei). Jednocześnie poziom uzwiązkowienia należy do najniższych w krajach rozwiniętych i niestety od lat dostrzegalna jest w tej kwestii tendencja spadkowa. Historycznie niski jest również poziom strajków.

Społeczność

Lenin 005