Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Górnicza "mafia" kontratakuje. Złożono odwołanie od wyroku uniewinniającego działaczy WZZ Sierpień 80

WZZ "Sierpień 80"

Sprawa wytoczona dwóm liderom WZZ Sierpień 80, którzy przed pięciu laty podczas konferencji prasowej mówili, że „górnictwem rządzi mafia” ma ponownie trafić do sądu. Górnicza spółka odwołała się od wyroku uniewinniającego związkowców od zarzutu zniesławienia.
 
Prywatny akt oskarżenia skierował w 2011 r. do sądu ówczesny zarząd Kompanii Węglowej, który uznał słowa związkowców za  zniesławienie. Od 1 maja w miejsce Kompanii działa Polska Grupa Górnicza (PGG), która przejęła kopalnie i załogę Kompanii.
 
We wrześniu 2014 r., sąd uznał, że przewodniczący Sierpnia 80 Bogusław Ziętek i działacz związku w Kompanii Marceli Murawski pomówili byłe kierownictwo spółki i wymierzył im po 9 tys. zł grzywny. Obrona zaskarżyła tamto orzeczenie. W marcu br. sąd uznał, iż związkowcy nie popełnili przestępstwa zniesławienia.
 
We wtorek związkowcy poinformowali, że zarząd spółki odwołał się od wyroku, co oznacza, że sprawą ponownie powinien zająć się sąd wyższej instancji.
 
Przedstawiciele PGG, która przejęła zasadniczą działalność Kompanii, wskazują, że apelacja nie jest inicjatywą zarządu PGG. Zarząd "starej" Kompanii, w której zostały m.in. mieszkania zakładowe i spółki zależne, nie skomentował sprawy.
 
Odwołanie od wyroku zbulwersowało związkowców. Wskazują oni, że działali "w dobrej wierze i w słusznej sprawie" oraz, że kontynuowanie sprawy w sądzie oznacza niepotrzebne koszty dla firmy.
 
"Sądy to nam przyznały rację. Wszystko co mówiliśmy potwierdził też niedawny audyt w Kompanii Węglowej. Nie wiem skąd ta zaciekłość managementu górniczego. To też potwierdza istnienie układu w górnictwie, gdzie rączka rączkę myje. Przecież ta sprawa sprzed pięciu lat nie dotyczy ani następczyni Kompanii, czyli Polskiej Grupy Górniczej, ani ostatnich zarządów spółek. To dziwnie i głupio pojęta solidarność" - skomentował we wtorek przewodniczący Sierpnia 80 Bogusław Ziętek.

Społeczność

Lenin 666