Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Wielka Brytania: Faszystowski terrorysta odpowiedzialny za zamach na laburzystkę staje przed sądem

Jo Cox - ofiara neofaszystowskiego terroryzmu

W sobotę stanął przed sądem w Londynie neonazistowski terrorysta Thomas Mair, który w czwartek zamordował parlamentarzystkę Partii Pracy Jo Cox (na zdjęciu). Mair oskarżony jest o morderstwo, uszkodzenie ciała i posiadanie broni palnej z zamiarem popełnienia przestępstwa.
 
Do zamachu doszło w czwartek w Bristall w hrabstwie West Yorkshire. Parlamentarzystka w drodze na spotkanie z wyborcami została postrzelona i kilkakrotnie pchnięta nożem przez faszystowskiego terrorystę, który wznosił okrzyk "Britain first!" ("Najpierw Brytania!", "Brytania najważniejsza!"). Na pomoc laburzystce ruszył 77-letni mężczyzna, który również odniósł rany. Znajduje się on obecnie w szpitalu, jego stan jest stabilny.
 
41-letnia Jo Cox została wybrana do parlamentu w 2015 roku z okręgu Batley and Spen. Wśród laburzystów należała do partyjnego centrum. Razem z 35 innymi posłami Partii Pracy poparła kandydaturę Jeremy'ego Corbyna na lidera, jednak podczas głosowania poparła blairystkę Liz Kendall. Podczas głosowania nad interwencją zbrojną w Syrii, które podzieliło Partię Pracy (większość wraz Corbynem głosowała przeciw), Cox wstrzymała się od głosu. Laburzystka znana była z działalności na rzecz uchodźców oraz kampanii propalestyńskich (należała do parlamentarnej grupy Laburzystowskich Przyjaciół Palestyny i Bliskiego Wschodu).
 
52-letni terrorysta Thomas Mair mieszka w okręgu, który reprezentowała Cox. Wg policji miał on związki z organizacjami faszystowskimi, m.in. z Sojuszem Narodowym (National Alliance) - amerykańską organizacją neonazistowską rozwiązaną w 2013 r.
Gdy sąd poprosił Maira o potwierdzenie personaliów, odpowiedział on: "Moje imię to śmierć zdrajcom, wolność dla Brytanii".

Społeczność

front