Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Minister nauki chce polonizować banki

Gowin-1.jpg

W rozmowie z londyńskim dziennikiem „Financial Times” minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło Jarosław Gowin (na zdjęciu) ocenił, że państwo powinno w ramach programu „ekonomicznego patriotyzmu” podjąć działania w celu zwiększenia udziału polskiego kapitału w krajowym sektorze bankowym.
 
- „Powinniśmy skorzystać z okazji, że niektóre z zagranicznych banków borykają się z kłopotami i spróbować je zrenacjonalizować” - powiedział Gowin.
 
„FT” przypomina, że ok. 60 proc. polskiego sektora bankowego jest w rękach zagranicznych, jednak niektóre banki, takie jak austriacki Raiffeisen czy włoski UniCredit rozważają wycofanie się z polskiego rynku.
 
- „W okresie przejściowym państwo polskie może kupić te banki, jednak tylko po to, aby później je sprywatyzować. (...). Jeśli miałbym wybrać, czy sprzedać bank zagranicznemu lub krajowemu inwestorowi na zbliżonych warunkach, nawet gdyby polski inwestor był moim zdecydowanym przeciwnikiem, to oczywiście, że wolałbym sprzedać go Polakowi” – wyjaśniał były minister sprawiedliwości w rządzie Platformy Obywatelskiej.
 
Gowin jednocześnie zapewnił, że polski rząd nadal będzie zachęcać inwestorów zagranicznych do inwestycji w naszym kraju. Jednak podkreślił, że do tej pory kapitał zagraniczny otrzymywał od państwa zbyt dużo przywilejów, np. dotyczących zwolnień podatkowych. W jego opinii rząd powinien wspierać raczej polskich przedsiębiorców.
 
- „W ostatnich 25 latach polskie firmy były traktowane jak (podmioty) drugiej kategorii przez własny rząd. Były dyskryminowane w porównaniu z zagranicznymi inwestorami. (...) Polscy politycy nie mogą już dłużej tolerować jawnej i rażącej dyskryminacji polskich przedsiębiorców” - podkreślił Gowin.
Minister odniósł się także do sytuacji na polskim rynku medialnym. Jego zdaniem obecne władze są zaniepokojone dominacją zagranicznego, głównie niemieckiego, kapitału.
 
- „Dlaczego mam zakładać, że niemieccy właściciele polskich gazet są mniejszymi patriotami ode mnie? Przypuszczam, że są oni wspaniałymi niemieckimi patriotami i gdyby doszło do jakiegoś zderzenia interesów narodowych, oni próbowaliby przemycić niemiecki punkt widzenia (na łamy swych gazet)” - oceniał Gowin. 

Społeczność

jednolity front