Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 30 gości.

Wenezuela: Śledczy wtargnęli do siedziby trockistowskiej partii

Wenezuela

10 czerwca funkcjonariusze wenezuelskiego biura śledczego CICPC wtargnęli do siedziby trockistowskiej partii Fala Socjalistyczna (Marea Socialista, MS) w Caracas.
 
 
Śledczy pojawili się w biurze partii o godz. 11 czasu miejscowego. Wg członków partii funkcjonariusze byli ciężko uzbrojeni, nie wyjaśnili powodu najścia i przedstawili jedynie nakaz przeszukania pomieszczeń w poszukiwaniu „przedmiotów będących przedmiotem zainteresowania przestępczego” w tym „nielegalnej waluty zagranicznej”, „broni palnej”, „nośników informacji” oraz „dokumentacji transakcji finansowych”. Po upływie pół godziny policjanci opuścili siedzibę trockistów, niczego nie znalazłszy.
 
 
W oświadczeniu Fala Socjalistyczna skrytykowała najście jako „poważne naruszenie wolności politycznej” i zażądała wyjaśnień od CICPC, prokuratury i sądu.
 
 
Fala Socjalistyczna to trockistowska partia powstała w latach 90. Po dojściu do władzy Hugona Chaveza ugrupowanie poparło rewolucję boliwariańską. W 2007 r. partia weszła w skład Zjednoczonej Socjalistycznej Partii Wenezueli (PUSV), jednak opuściła ją w zeszłym roku w proteście przeciwko polityce Nicolasa Maduro, który wg MS związał się politycznie z oportunistycznymi biurokratami i zaprzepaszcza zdobycze rewolucji.
 
 
W zeszłym roku MS chciała zarejestrować samodzielną listę przed wyborami parlamentarnymi, jednak Narodowa Komisja Wyborcza (CNE) odmówiła rejestracji. Trockiści odwołali się od decyzji do Sądu Najwyższego, który 11 czerwca br. przychylił się do ich wniosku i zażądał od CNE cofnięcia swojej decyzji.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Lenin 005