Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

GUS: Złe nastroje polskich konsumentów

GUS - logo

Wg środowego komunikatu GUS bieżące nastroje konsumentów pozostały w czerwcu bez zmian, natomiast oceny dotyczące przyszłości pogorszyły się.
 
 
"W czerwcu 2016 r. bieżące nastroje konsumenckie pozostały na podobnym poziomie jak w poprzednim miesiącu, natomiast przyszłe nastroje konsumenckie pogorszyły się" - stwierdzono w komunikacie.
 
 
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) był wyższy o 0,2 punktu procentowego. w stosunku do poprzedniego miesiąca i wynosił -6,5.
 
"Wartości składowych wskaźnika zmieniły się w sposób zróżnicowany. Pogorszyły się oceny dotyczące możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów, przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek odpowiednio o 2,9 pkt proc.; 2,2 pkt proc. i 0,3 pkt proc.). Poprawiły się natomiast oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju i finansowej gospodarstwa domowego (wzrost odpowiednio o 3,7 pkt proc. i 2,6 pkt proc.)" – napisał GUS w komunikacie.
 
 
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) był niższy o 2 punkty proc. w stosunku do maja i wyniósł -9,7. Dla wszystkich składowych wskaźnika odnotowano wartości niższe niż przed miesiącem.
 
"Największy spadek dotyczył możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy oraz oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek odpowiednio o 3,8 pkt proc. i 2,2 pkt proc.). W czerwcu br. WWUK osiągnął wartość o 2 pkt proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2015 r." – stwierdzono.

Społeczność

SIERP i MŁOT