Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

Morawiecki znowu płaszczy się przed "dobrym polskim" kapitałem

ministerstwo_rozwoju.jpg

Rząd Prawa i Sprawiedliwości omawia obecnie założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która stanowi uszczegółowienie celów rozwojowych, wyznaczonych w przyjętym w lutym przez Radę Ministrów Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (tzw. „planie Morawieckiego”).  
 
„Zależy nam na zmianie jakości polityki gospodarczej i na zmianie podejścia do zadań związanych z polityką gospodarczą” - mówił Morawiecki podczas konferencji prasowej, wymieniając zasady, które wyznaczają jej kierunek. Po pierwsze chodzi o „jakość PKB, a nie tylko o wysokość PKB”.
 
„Jeżeli wzrost jest oparty na generowanych wewnątrz kraju innowacjach, na wzroście produktywności i podnoszeniu jakości zasobów pracy, to wtedy jest to zdrowy wzrost. Jeżeli wzrost jest oparty na ściąganiu spekulacyjnego krótkoterminowego kapitału, który zaspakaja potrzeby konsumpcyjne, to nie jest to zdrowy wzrost” - mówił wicepremier.
 
Morawiecki zapowiedział także, że w ciągu 7-10 dni przedstawi „wszechstronny plan budowy oszczędności związanych z funduszami emerytalnymi”. Próbował również przypodobać się burżuazji przez obietnicę usuwania barier administracyjnych oraz zapowiedź prezentacji w drugiej połowie roku projektu konstytucji dla biznesu.
 
 
Wicepremier zapowiedział także wsparcie kapitalistów z publicznych środków poprzez rozwój Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, w tym wdrożenie nowego projektu pod Olsztynem, co do którego ostateczne decyzje powinny zapaść w ciągu 2 tygodni. Minister rozwoju omawiał także plany stworzenia polskiej agencji ratingowej przez Giełdę Papierów Wartościowych i Polski Fundusz Rozwoju, która nie miałaby - jak mówił - konkurować z amerykańskimi agencjami ratingowymi, ale służyć średniemu polskiemu kapitałowi, nie mogącemu sobie pozwolić na ocenę międzynarodowych agencji.

Społeczność

CAPITALIST