Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 89 gości.

Polska: LOT zmusza pilotów do samozatrudnienia

LOT

Polscy piloci zmuszani są przez pracodawcę do przechodzenia na samozatrudnienie – donosi Dziennik Trybuna. I nie chodzi tu bynajmniej o ludzi zatrudnionych w tzw. tanich liniach lotniczych, ale o pilotów latających dla państwowej spółki Polski Linie Lotnicze LOT S.A. Proceder trwa już od lat, i przybiera na sile.
 
Chodzi oczywiście o redukcję kosztów pracy. Pracodawca nie musi odprowadzać za samozatrudnionego pilota składek na ubezpieczenie społeczne, może mu też płacić mniej. Problem w tym, że chodzi tu o wysoce specyficzny zawód i odpowiedzialność za zdrowie i życie ludzi. Pilot musi cały czas pozostawać zdrowy i sprawny, nie może się więc przepracowywać… a samozatrudnienie oznacza nielimitowany czas pracy. Może się więc okazać, że samolotami latali będą przemęczeni ludzie, odbywający po kilka lotów z krótkimi tylko przerwami, co stanowiło będzie zagrożenie dla życia pasażerów.
 
Jedyna nadzieja w etyce zawodowej i zdyscyplinowaniu pilotów. Ale i oni mogą zostać zmuszeni do pracy ponad możliwości, a na samozatrudnieniu zastrajkować nie mogą – musieliby strajkować przeciwko samym sobie.

Społeczność

Lenin 005