Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Wybory w Australii: laburzyści zwiększają stan posiadania

labor.png

2 lipca mieszkańcy Australii wybierali parlament w przedterminowych wyborach. Jak się okazało, rozwiązanie parlamentu z nadzieją na wzmocnienie pozycji rządzącej prawicowej Koalicji*, okazało się strzałem w stopę w wykonaniu premiera Malcolma Turnbulla. Głosowanie przyniosło bowiem osłabienie prawicy i wzmocnienie Australijskiej Partii Pracy (ALP, jej logo na zdjęciu), tradycyjnej partii klasy robotniczej Antypodów. Rządzące ugrupowania straciły ponad 3,6 pkt proc. poparcia i 23 mandaty w 150 – osobowej Izbie Reprezentantów, zachowując jedynie 67. Z kolei ALP urosła do 71 mandatów (wzrost o 16 posłów).
 
W czasie kampanii wyborczej laburzyści obiecywali, że zagwarantują Australii stabilność, zapowiadali obronę praw pracowniczych, wskazywali, że Liberałowie planują prywatyzację służby zdrowia. Istotnym tematem w kampanii wyborczej były rosnące czynsze i ceny mieszkań, a także opodatkowanie wielkich korporacji (które prawica chciałaby ograniczać, zaś laburzyści zwiększać). Politycy rządzącej koalicji oskarżali ALP o posługiwanie się „zdezaktualizowaną retoryką walki klasowej”, oszustwa wyborcze (sugerowanie, że liberałowie zamierzają prywatyzować ochronę zdrowia miałoby być kłamstwem) i niekompetencję w dziedzinie gospodarki.
 
Jak widać jednak, Australijczycy mają dość polityki austerity, wprowadzanej na Antypodach przez prawicowe rządy. Niewątpliwie brak stanowczego wizerunku laburzystów, a także brak konkretnego socjalistycznego programu nie pozwoliły uzyskać im w tych warunkach bezwzględnej większości. Komentatorzy wskazują, że w sytuacji braku większości tak prawicy jak i lewicy, potrzebna może okazać się szeroka koalicja rządząca z mniejszymi ugrupowaniami. Możliwe jest również, iż powstanie rząd mniejszościowy.
 
 
 
*Koalicję tworzą: Partia Liberalna (której liberalizm dotyczy przede wszystkim spraw gospodarczych, tradycyjna partia australijskiej burżuazji), Narodowa Partia Australii (historycznie reprezentująca interesy farmerów i hodowców bydła) oraz dwie mniejsze regionalne partie prawicy. 

Społeczność

Pokój i ziemia