Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Niemcy: Zwycięstwo personelu kabinowego Lufthansy

Niemcy

Lufthansa i związek zawodowy UFO, który zrzesza personel kabinowy największego niemieckiego przewoźnika lotniczego, doszły we wtorek do porozumienia, kończąc trwający trzyletni spór zbiorowy o płace, warunki pracy oraz emerytury.
 
Porozumienie przewiduje stopniowy wzrost wynagrodzeń od stycznia 2016 r. do czerwca 2019 r. o łącznie 5,5%. Pierwsza rata podwyżki oraz jednorazowa premia w wysokości 3 tysięcy euro zostały już wypłacone.
 
Cała grupa zawodowa (19 tys. osób ) otrzymała gwarancję zatrudnienia do 2021 r. Strony zaakceptowały również nowy system emerytalny, w tym warunki przechodzenia na wcześniejszą emeryturę od 55. roku życia. Przewoźnik zobowiązał się także do dłuższego szkolenia pracowników - szkolenie będzie trwało 18 miesięcy zamiast 4 jak dotychczas.
 
Warunkiem wejścia porozumienia w życie jest pozytywny wynik referendum, które zostanie przeprowadzone wśród związkowców do 10 sierpnia.
 
 
Spór między dyrekcją Lufthansy a UFO trwał od 2013 roku. W listopadzie zeszłego roku związkowcy przeprowadzili siedmiodniowy strajk, który był najdłuższą akcją protestacyjną w historii niemieckich linii lotniczych. Nadal nierozwiązany pozostaje spór Lufthansy z pilotami, którzy strajkowali w minionych czterech latach 13 razy, walcząc o wyższe płace i zachowania systemu wcześniejszych emerytur.

Społeczność

UPA