Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Militaryzacja Polski postępuje - Macierewicz zapowiada zwiększenie wydatków na armię

Wojsko-Polskie.jpg

Ledwo w minioną sobotę ulicami Warszawy przeszła demonstracja przeciwko militaryzacji i obecności sił NATO w Polsce, a już dzisiaj minister obrony Antoni Macierewicz zapowiada zwiększenie wydatków na zbrojenia.
 
- „Pan prezes słusznie mówił (...), że aby odbudować armię w takim wymiarze, w którym byłaby ona zdolna do skutecznej, samodzielnej obrony polskiego terytorium, potrzebne jest co najmniej 3 % PKB nakładów na armię. I do tego będziemy zmierzali w ramach realizacji programów socjalnych, które zostały uruchomione, i ramach możliwości budżetowych wynikających z nowej dynamiki gospodarczej, jaką realizuje rząd pani premier Szydło, rząd Prawa i Sprawiedliwości" - zadeklarował podczas konferencji prasowej podsumowującej zakończony w sobotę szczyt NATO w Warszawie, pytany o wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który ocenił, że nakłady na obronność powinny być wyższe niż obecne 2 % PKB.
Jak dodał Macierewicz, obecny budżet wystarcza do tego, żeby armia polska liczyła mniej więcej 115 tysięcy, maksymalnie do 120 tys. żołnierzy.
 
- „To jest oczywiście zbyt mało. Minimum, które powinno być, mam nadzieję w przyszłym roku, powinno się obracać w okolicach 150 tys. żołnierzy. Czy będziemy zdolni tak szybko do tak wielkiego wysiłku - nie wiem, ale będę do tego zmierzał” - zaznaczył minister obrony.
Jednocześnie wyjaśnił, że większość nakładów związanych z zapowiedzianą obecnością wojsk NATO w Polsce poniosą państwa, które wysyłają tu wojska - zarówno dowodzące batalionami (tzw. państwa ramowe), jak i pozostałe, a także samo NATO.
 
- „W tym zakresie rząd polski będzie partycypował, ale w drugorzędnym zakresie” - powiedział.
 
Premier Beata Szydło stwierdziła, iż zgadza się, że nakłady na obronność powinny być zwiększane.
 
- „To będzie oczywiście wszystko zależało również od możliwości budżetu państwa. Jeżeli będziemy mieli szybszy rozwój, większe wpływy do budżetu, to te możliwości będą dużo większe. Bez względu na to, taką politykę zwiększania nakładów na obronność będziemy podejmować” - mówiła.

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci