Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

RPO zaskarża ustawę antyterrorystyczną do TK

inwigilacja - podsłuch

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył ustawę antyterrorystyczną do Trybunału Konstytucyjnego. Dziewięć jej artykułów mogą być sprzeczne z Konstytucją RP, Kartą Praw Podstawowych UE i europejską Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
 
Jak poinformowało biuro RPO, ustawa „napisana została tak nieprecyzyjnie i ogólnie, że służby specjalne otrzymały ogromne i niekontrolowane uprawnienia, a ludzie nie mogą mieć pewności, że nie będą na tej podstawie ścigani”.
 
Wg RPO ustawa nie określa jasno o kim i z jakiego powodu można zbierać informacje, kogo i za co można aresztować, kiedy można zakazać demonstracji albo odciąć internet.
 
Jednocześnie Bodnar stwierdził we wniosku do TK, że ograniczając swobody demokratyczne rząd kierował się dobrymi intencjami: „Zwalczanie terroryzmu i prawidłowe rozpoznawanie zagrożenia terrorystycznego niewątpliwie stanowi istotne zadanie państwa, którego obowiązkiem jest stanie na straży bezpieczeństwa osób pozostających w jego jurysdykcji. Wobec tego pozytywnie należy ocenić podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tym obszarze."
 
Ustawę o działaniach antyterrorystycznych uchwalono 10 czerwca, prezydent Andrzej Duda podpisał ją 22 czerwca.

Społeczność

jednolity front