Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Wenezuela: Zakład oddany w ręce robotników

wenezuela.jpeg

Wenezuelskie Ministerstwo Pracy zatwierdziło w poniedziałek przejęcie przez robotników fabryki należącej poprzednio do amerykańskiego koncernu Kimberly-Clark.
 
Firma zamknęła w sobotę fabrykę pieluch i papieru toaletowego w Maracay, pozostawiając bez pracy 971 robotników. Posunięcie to było niezgodne z wenezuelskim Kodeksem Pracy, który zabrania masowych zwolnień oraz zwolnień bez wypowiedzenia. Jednocześnie w wypadku nielegalnej likwidacji firmy kodeks przewiduje możliwość przejęcia go przez robotników.
 
W poniedziałkowym przemówieniu telewizyjnym prezydent Nicolas Maduro oświadczył: „48 godzin temu,  bez uprzedzenia, amerykańska firma Kimberly-Clark w pogwałceniu przepisów krajowych i konstytucji zwolniła prawie 1000 pracowników swojej fabryki, zakończyła działalność i opuściła kraj. (…) Kimberly znajduje się teraz w rękach robotników – produkuje, pracuje, a my zainwestujemy środki konieczne do umocnienia [zakładu]”.
 
 
Wg kontroli przeprowadzonej w wtorek przez Ministerstwo Pracy zakład pracuje obecnie przy wykorzystaniu pełnego potencjału produkcyjnego.

Społeczność

CAPITALIST