Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Liczba ofiar konfliktu w Afganistanie wciąż rośnie

afghan_child_bombing_400_afghans_suffer.jpg

Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) przedstawiła niedawno raport, z którego wynika, iż w pierwszym półroczu 2016 roku w konflikcie zbrojnym w Afganistanie zanotowano rekordową od 2009 roku liczbę zabitych i rannych cywilów: odpowiednio 1601 i 3565. Jak wskazuje się w ww. raporcie jest to wzrost o 4 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2015 roku. Jedną trzecią ofiar stanowiły dzieci.
 
Według UNAMA od stycznia 2009 roku do czerwca 2016 roku liczba cywilnych ofiar wojny w Afganistanie sięgnęła prawie 64 tysięcy, w tym 23 tys. zabitych i 41 tys. rannych.
 
Odpowiedzialnością za większość, bo ok. 60% ofiar cywilnych UNAMA obarcza wszelkiej maści rebeliantów, w tym głównie talibów i organizację Państwa Islamskiego. W raporcie podkreśla się również, że w porównaniu z ubiegłym rokiem o 47 % wzrosła liczba osób, które zginęły lub zostały ranne z rąk sił rządowych. Obecnie odpowiadają one za 23 % wszystkich ofiar. Miny lub inne improwizowane ładunki wybuchowe spowodowały śmierć lub rany u 85 % dzieci dotkniętych przez konflikt. Od początku roku życie straciło 388 osób poniżej 18 roku życia.
 
- „Ludzie zabijani są, gdy się modlą, pracują, uczą się, idą po wodę i wychodzą ze szpitala: każda ofiara cywilna oznacza porażkę i trzeba wzywać każdą stronę konfliktu, by reagowała (...) w celu zmniejszenia cierpienia cywilów i zwiększenia ich ochrony” - powiedział specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ w Kabulu, Tadamichi Yamamoto.
 
UNAMA zastrzega, że opublikowany bilans „bez wątpienia jest niedoszacowany”.
 
W 2015 roku w Afganistanie poniosło śmierć lub zostało rannych około 11 tys. cywilów.

Społeczność

Lenin 666