Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

Znowu słabe dane gospodarcze z Chin

china_bubble.png

Kolejny raz odczyty dotyczące Chin niepokoją ekonomistów. Tym razem przedstawiono dane dotyczące handlu zagranicznego oraz rezerw dewizowych.
 
W lipcu br. import i eksport Państwa Środka zanotowały spadki większe niż prognozowano. W ujęciu dolarowym chiński eksport spadł w lipcu o 4,4% rdr (rok do roku) po spadku o 4,8% w czerwcu i przy oczekiwanym przez analityków spadku o 3 % rdr. Import zmniejszył się  o 12,5% rdr wobec prognozowanej zniżki o 7% i  spadku o 8,4% rdr w czerwcu. Nominalna wartość chińskiego importu zmalała dwudziesty pierwszy miesiąc z rzędu, a wartość eksportu z Chin obniżyła się po raz dwunasty w ciągu ostatnich 13 miesięcy.
 
W okresie od stycznia do lipca 2016 r. eksport z ChRL zmalał w sumie o 7,4% rdr, zaś import zmniejszył się o 10,5% rdr.
Jak się wskazuje, szczególnie zmalał import towarów ze Stanów Zjednoczonych, będących jednym z głównych partnerów handlowych Pekinu. Wskaźnik ten zmalał aż o 23% w stosunku do roku ubiegłego. Jako przyczynę wskazuje się osłabienie juana o 7% w stosunku do dolara, co jest konsekwencją ubiegłorocznej dewaluacji chińskiej waluty. Jednocześnie jednak słabszy pieniądz nie przyczynił się do poprawy chińskiego eksportu.
 
Szybszy spadek importu niż eksportu skutkował najwyższą od stycznia 2016 nadwyżką handlową Państwa Środka. W lipcu br., jak podał chiński Generalny Urząd Celny, wartość eksportu przewyższyła wartość importu o 52,3 mld dolarów.
 
Gwałtownie malejąca wartość chińskiego importu stanowi powód do obaw dla burżuazyjnych ekonomistów z dwóch przyczyn. Po pierwsze świadczy o wciąż słabym popycie wewnętrznym w Państwie Środka pomimo wdrażanej przez rząd w Pekinie polityki wzmacniania rynku krajowego, zwiększania konsumpcji obywateli i intensywnych inwestycji w infrastrukturę. Po drugie jest to znak utrzymującej się nadprodukcji w przeinwestowanej gospodarce Chin.
 
Ekspertów niepokoją również dane dotyczące rezerw dewizowych rządu w Pekinie. W lipcu br. miały zmniejszyć się o 4,1 mld dolarów w porównaniu z miesiącem poprzedzającym.
Jak podał Bank Ludowy Chin  - tamtejszy bank centralny -  rezerwy dewizowe w tym kraju wynoszą obecnie 3,201 biliona dolarów. W szczytowym momencie w czerwcu 2014 r. była to kwota blisko 4 bilionów dolarów.
Według analityków zmniejszenie się zapasu rezerw walutowych może wskazywać na problemy gospodarcze drugiej największej gospodarki świata oraz gwałtowny odpływ pieniądza z tamtejszego rynku.
 
Analitycy Bloomberg Intelligence oszacowali, że w 2015 r. z chińskich rynków finansowych zniknęła rekordowa suma aktywów, bo aż 1 bilion dolarów.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN