Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Kielce: Władze miasta promują nazistowskich kolaborantów z Brygady Świętokrzyskiej NSZ

razem_kielce_nsz_nazi.png

(Obrazek - mem zrobiony przez działaczy Partii Razem)

Kielce, rządzone przez prawicowego, związango niegdyś z Porozumieniem Polskich Chrześcijańskich Demokratów i AWS prezydenta Wojciecha Lubawskiego stały się areną dla wybielania hitlerowskich kolaborantów z Brygady Świętokrzystkiej NSZ. Jak donoszą  działacze Partii Razem, na ul. Sienkiewicza w Kielcach wywieszono flagi Brygady Świętokrzyskiej NSZ.
 
W Kielcach uczczono wywieszeniem flag hitlerowskich kolaborantów z Brygady Świętokrzyskiej. Co dalej? Ulica hauptsturmführera Paula Fuchsa? - napisał na swoim Twitterze lider partii Razem, Adrian Zandberg.
 
Na wpis Zandberga zareagował prorządowy portal wpolityce.pl, który stwierdził że "Zarzuty o kolaborację z hitlerowcami [Brygady Świętokrzyskiej NSZ] nie mają żadnego pokrycia w faktach".
 
Portal wpolityce.pl przemilcza powszechnie znany fakt o pobycie Brygady Świętokrzyskiej NSZ na terenie okupowanej przez Hitlera Czechosłowacji, gdzie (za Wikipedią):
 
"Została wyznaczona grupa ok. 70 ochotników podzielona na 8 grup, którzy – uzbrojeni w niemiecką broń, wyposażeni w pieniądze, dokumenty i radiostacje – mieli być przewiezieni samolotami niemieckimi nad terytorium Polski i zrzuceni celem dokonywania dywersji i działań wywiadowczych na tyłach Armii Czerwonej. 7 lutego [1945 r. - przyp. red. WR] w ośrodku RSHA (Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy) rozpoczęło się ich szkolenie, które ze strony NSZ prowadził por. Stefan Celichowski ps. „Skalski” pod nadzorem H. Jury, czyli faktycznie Niemców, zaś ze strony niemieckiej oficerowie RSHA. Szkolono skoczków, dywersantów i radiotelegrafistów w dwóch ośrodkach RSHA. Pierwsze dwa kilkuosobowe patrole pod dowództwem por. Zygmunta Rafalskiego ps. „Sulimczyk” i Jana Ciesielskiego ps. „Rumba” zostały zrzucone 23 marca. Z kolei w II połowie marca zastępca dowódcy Brygady, mjr Władysław Marcinkowski ps. „Jaxa”, wziął udział w Pradze w zebraniu przedstawicieli ruchów faszystowskich i kolaboracyjnych z różnych państw, które miało doprowadzić do powstania wspólnego bloku antysowieckiego pod patronatem Niemców."


Jak stwierdził dla "Gazety Wyborczej" , Andrzej Karyś, szef stowarzyszenia Orlęta Armii Krajowej - Niestety, na naszych oczach historia jest pisana od nowa. To zamach na pamięć Polaków. A ta pamięć jest jak widać bardzo elastyczna i łatwo przyjmuje kolejne wersje, jakie się jej poda

 
Zdarzenie z Kielc stanowi kolejny dowód na wzrost pełzającej fali faszyzmu u w Polsce.  W kwietniu ulicami Białegostoku przemaszerował ONR, na początku sierpnia minister Ziobro osobiście wstawił się za wandalem dewastującym nagrobki na Powązkach Wojskowych. Jednocześnie działacze lewicy poddawani są coraz szerszej fali represji.

Społeczność

Chcemy waszych minerałów