Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Pseudopodwyżki w Amazonie jako kolejny pretekst do zwiększania wyzysku

nie_chcesz_powrotu.jpg

Spółka Amazon zapowiedziała podwyżki płac dla swoich pracowników. Z jednej strony to sukces związkowców, od dawna walczących o większe wynagrodzenia. Z drugiej jednak okazuje się, że kapitalista wykorzystuje sytuację dla forsowania innych, niekorzystnych dla pracowników rozwiązań. Ponadto polityka płacowa realizowana jest bez porozumienia ze stroną związkową.
 
- „Amazon po raz kolejny udowadnia, że bardziej liczy się z opinią publiczną niż z własnymi pracownikami. Tym razem z mediów dowiedzieliśmy się o podwyżkach płac. Zaproponowane przez Amazon podwyżki są symboliczne i nie spełniają naszych oczekiwań - mają na celu jedynie ocieplenie wizerunku pracodawcy przed zbliżającym się czasem wzmożonych wysyłek, który przypada na koniec roku. W związku z rekordowo niskim bezrobociem w regionie, wynoszącym niewiele ponad 3%, firma napotyka na olbrzymie trudności z pozyskaniem odpowiedniej ilości pracowników. Przypominamy, że 12 sierpnia złożyliśmy pismo w sprawie wzrostu wynagrodzeń o przynajmniej 30% oraz wprowadzenie dodatku stażowego. W związku z tym, że pracownicy wykonują u nas bardzo ciężką pracę, za którą dostają czterokrotnie mniejsze wynagrodzenie niż zatrudnieni na tych samych stanowiskach w magazynach niemieckich, uważamy, że postulowane przez nas 30% podwyżki to absolutne minimum”  - skomentował sprawę Grzegorz Cisoń, przewodniczący „Solidarności” w Amazon Polska.

W opinii związkowców podniesienie wynagrodzeń, choć symboliczne, wiązać się będzie ze zwiększeniem norm w placówkach firmy na obszarze Polski.
  
- „Niepokojący jest również fakt, że minimalne podwyżki wynagrodzeń stają się przyczynkiem do równoczesnego zwiększania norm pracy. W grudniu ubiegłego roku wrocławskie centrum przyjęło ponad milion dwieście produktów w ciągu doby, co spowodowane było strajkiem w centrach logistycznych w Niemczech. Miała być to wyjątkowa sytuacja, a już wkrótce zbliżone ilości mają stać się standardem polskich magazynów. Naszym zdaniem długotrwała praca przy takim obciążeniu może doprowadzić u części pracowników do zmian obejmujących struktury układu ruchu. Już w tej chwili część procesów jest wykonywana niezgodnie z przepisami BHP, a nasza organizacja jest w trakcie ustaleń z pracodawcą, aby problem ten został jak najszybciej rozwiązany” – dodał Cisoń.
  
 
 Związkowcy nie ukrywają niezadowolenia i wyjaśniają, że niewielkie podwyżki podziałają jedynie na szkodę pracowników. 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Lenin 005