Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Kolumbia: koniec wojny domowej?

Flag_of_the_FARC-EP.jpg

24 sierpnia ogłoszono, że rząd kolumbijski oraz lewicowa partyzantka FARC-EP (hiszp. Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Ejército del Pueblo, Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii – Armia Ludowa) podpisały porozumienie pokojowe, kończące trwającą od lat 60. wojnę domową. Zawarcie układu ogłoszono w Hawanie, w obecności przedstawicieli Kuby i Norwegii, które były mediatorami w rozmowach pokojowych. Historyczne porozumienie, osiągnięte po czterech latach rokowań, musi być jeszcze zaaprobowane przez Kolumbijczyków w referendum.
 
Cztery dni po ogłoszeniu układu dowództwo FARC zapowiedziało zakończenie działań zbrojnych.
 
Przywódca FARC Rodrigo Londono polecił przerwanie operacji od północy z niedzieli na poniedziałek czasu lokalnego. Wcześniej zaprzestanie walk ogłosił prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos.
 
Zawarte przez zwaśnione strony porozumienie przewiduje m.in. rozwiązanie oddziałów partyzanckich FARC oraz zobowiązuje rząd Kolumbii do przeprowadzenia reformy rolnej, modyfikacji programu zwalczania podziemia narkotykowego oraz rozszerzenia interwencji państwa w najbardziej zaniedbanych rejonach kraju. Ponadto FARC ma zostać przekształcony w legalne ugrupowanie polityczne, które będzie mogło wziąć udział w planowanych na 2018 r. wyborach powszechnych.
 
Tocząca się od 1964 r. wojna domowa pochłonęła, jak się szacuje, blisko 220 tys. istnień. Dziesiątki tysięcy ludzi uznawanych jest za zaginionych a ponad 5 mln musiało opuścić swoje domy.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN - rocznica