Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 183 gości.

Kłopoty gospodarcze afrykańskich potęg

Kryzys

Dwa najsilniejsze gospodarczo kraje Afryki przeżywają ostatnio trudne chwile. Jak uważają eksperci, stanowi to powody do niepokoju wobec stanu gospodarki całego kontynentu. Nigeria, przez ostatnie dwa lata w opinii Międzynarodowego Funduszu Walutowego najbogatszy kraj Czarnego Lądu, oficjalnie stoczyła się w recesję. Dwa kwartały 2016 roku to spadek PKB, z czego w drugim z nich istotny – o ponad 2%.
 
Głównym powodem nigeryjskich kłopotów jest niemal całkowite uzależnienie tego kraju od dochodów ze sprzedaży ropy naftowej. Stanowią one trzy czwarte wszystkich dochodów państwa i ponad 90 proc. zysków z eksportu. Trwające drugi rok spadki cen ropy naftowej na światowych rynkach osłabiły nigeryjski budżet. Spadki cen ropy są zresztą powodem trudności gospodarczych wszystkich afrykańskich liderów w wydobyciu tego surowca - Gabonu, Gwinei Równikowej, Angoli. Ze względu na powyższe problemy Nigeria straciła tytuł najbogatszego afrykańskiego kraju, którym tak chełpiła się przez ostatnie lata, na rzecz poprzedniego lidera - Republiki Południowej Afryki.
 
Ten najdalej na południe wysunięty kraj kontynentu nie przyczynił się jednak do sukcesu własnymi osiągnięciami – raczej recesja w Nigerii pozwoliła RPA odzyskać pierwsze miejsce. W RPA bowie sytuacja gospodarcza również nie przedstawia się kolorowo. Pierwszy kwartał 2016 roku zaznaczył się spadkiem PKB o 1,2 %, w drugim zanotowano wzrost, ciężko mówić jednak o stałej poprawie. Borykające się z licznymi skandalami korupcyjnymi państwo wiele straciło na atrakcyjności w oczach zagranicznego kapitału. Na problemy ekonomiczne nakładają się polityczne: w ostatnich wyborach lokalnych rządząca ANC poniosła ciężkie straty, co stawia pod znakiem zapytania jej, wydawałoby się, ugruntowaną pozycję na południowoafrykańskiej scenie politycznej.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

1917 rev