Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Rząbiec: Zniszczono pomnik ofiar Narodowych Sił Zbrojnych

Pomnik

Rząbiec, świętokrzyska wieś pod Włoszczową, jest kolejną już w Polsce areną walki o pamięć historyczną – informuje portal Socjalizmteraz.pl. Corocznie od 2014 roku odbywają się tam uroczystości ku czci ofiar Narodowych Sił Zbrojnych. Liczący ok. 1400 bandytów oddział Brygady Świętokrzyskiej NSZ, wspomagany przez hitlerowską żandarmerię, 8 września 1944 roku otoczył trzystuosobowy oddział Armii Ludowej, w skład którego wchodzili też radzieccy skoczkowie. Partyzanci i spadochroniarze zostali wymordowani.
 
W miejscu ich śmierci stoi pomnik, a o ich pamięć dbają stowarzyszenia kombatanckie, zrzeszające ludzi o zróżnicowanych poglądach, od lewicowych po nacjonalistyczne – ale sprzeciwiające się kultowi NSZ. Tegoroczne uroczystości ku czci pomordowanych, które odbyły się w niedzielę 11 września, przebiegły bardzo spokojnie. Jednakże w nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy zniszczyli pomnik zamordowanych partyzantów, tablicę z ich nazwiskami oblali czarną farbą, wyrwali krzyż i sprofanowali Orła Białego. Nabazgrali także napis NSZ oraz narysowali jaszczurkę – symbol Narodowych Sił Zbrojnych. Obecnie policja poszukuje wandali. Być może należy ich szukać wśród młodych ludzi z emblematami NSZ i w koszulkach Red is Bad, którzy przyglądali się niedzielnej uroczystości.
 
Jednak nie tylko wielbiciele Narodowych Sił Zbrojnych chcą zniszczenia pomnika w Rząbcu. Jego likwidacjo domaga się Instytut Pamięci Narodowej. Na przeszkodzie stoją jednak kombatanci, mieszkańcy i sołtys Rząbca, a także właściciel terenu, na którym monument się znajduje.

Społeczność

front