Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Sławomir Nowak został obywatelem Ukrainy

slawomir-nowak.jpg

Były minister transportu w rządzie Platformy Obywatelskiej Sławomir Nowak (na zdjęciu) objął stanowisko szefa Ukrawtodoru, ukraińskiej agencji państwowej odpowiedzialnej za budowę dróg i autostrad. Jak się okazuje, polityk znany głównie z zatajenia drogiego zegarka w zeznaniu majątkowym (co było przyczyną jego dymisji) nie tylko otrzymał na Ukrainie odpowiedzialne stanowisko, ale także tamtejsze obywatelstwo.
Sławomir Nowak na konferencji prasowej obiecał, że poprawi stan ukraińskich dróg, ale nie odbędzie się to szybko. Jak dodał, polepszenie stanu dróg na Ukrainie nie jest sprawą łatwą, a on nie jest magiem, dlatego nie należy oczekiwać od niego cudów...
 
Były minister podkreślił, że ukraińskie drogi są w bardzo złym stanie. Mówił, że dróg nie buduje się szybko i potrzeba tu reform systemowych i czasu. 
 
- „Ale jeśli Bóg da, damy radę” – zakończył (choć miało obyć się bez cudów).
 
Jak widać, tylko interwencja boska pomoże mu poprawić stan dróg na wschód od Bugu. Nie lada wyzwanie przed panem Nowakiem.

 
Jednakże,  Wołodymyr Omelan, ukraiński minister infrastruktury, przedstawiając Nowaka chwalił jego kompetencje. Jak mówił, "Polak jest fachowcem potrzebnym Ukrainie". Ukraiński minister nie wyjawił, ile nowy szef agencji dróg będzie zarabiał. Zdradził jednak, że Sławomir Nowak uzyskał ukraińskie obywatelstwo. 
 
Pytany przez dziennikarzy, czy nabywając obywatelstwo Ukrainy, bez zrzeczenia się obywatelstwa Polski, Nowak nie łamie ukraińskiego prawa, Omelan odpowiedział:
 
- „Będą procedury i sądzę, że rozwiążemy ten problem”.
 
Sam Sławomir Nowak nie chciał się wypowiadać na ten temat. Dopytywany przyznał, że ma obecnie dwa obywatelstwa - polskie i ukraińskie.
 
Według ukraińskiego prawa, podwójne obywatelstwo jest na Ukrainie nielegalne.
 
Nowak jest kolejnym Polakiem kierującym ważnym przedsiębiorstwem państwowym na Ukrainie. Od kwietnia dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia jest były prezes PKP Cargo Wojciech Balczun.

Społeczność

marks