Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Polska giełda wesprze prywatyzację na Białorusi

gpw.jpg

Wczoraj, 24 października w Mińsku rozpoczęło się dwudniowe forum gospodarcze, w ramach którego podpisane ma zostać memorandum o utworzeniu polsko-białoruskiego centrum IPO, mającego zajmować się planowanym debiutem białoruskich firm na warszawskiej giełdzie. Warszawę reprezentuje minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, zaś gospodarzy wicepremier Michaił Rusy.
 
 
– „Będzie to centrum szkoleniowe dla kadry kierowniczej i pracowników zajmujących się finansami białoruskich przedsiębiorstw. Chodzi o przekazanie wiedzy na temat funkcjonowania giełdy papierów wartościowych” – mówiłKazimierz Zdunowski, prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Dodaje, że w inicjatywę zaangażowały się warszawska Giełda Papierów Wartościowych i Białoruski Uniwersytet Państwowy.
 
 
Przygotowane przez ekspertów centrum spółki mogłyby debiutować na GPW. Mówi się, że na Białorusi nie brakuje firm zainteresowanych wejściem na polską giełdę. Atrakcyjna miałaby być nie tylko bliskość geograficzna (przy braku tego typu instytucji białoruskich), ale też doświadczenie Polski w transformacji gospodarczej.
 
 
Jak wskazują komentatorzy, choć prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zawsze powtarzał, że jest przeciwnikiem prywatyzacji firm państwowych, to wiele wskazuje na to, że pogarszająca się sytuacja ekonomiczna naszego wschodniego sąsiada zmusi go do liberalizacji gospodarki. Świadczy o tym chociażby trwająca już komercjalizacja przedsiębiorstw państwowych, przekształcanych w spółki akcyjne.
 
 
 Białoruscy analitycy podkreślają, że proces prywatyzacji już się zaczął. Można go obserwować m.in. w sektorze bankowym: rząd w Mińsku i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zawarły porozumienie dotyczące sprzedaży części akcji jednego z najważniejszych białoruskich banków -  Biełinwestbanku. Mówi się też o prywatyzacji Banku Mińsk-Moskwa, a nawet 25 % akcji głównego białoruskiego banku - Biełarusbanku.

Społeczność

UPA