Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Daniel Ortega pozostanie prezydentem Nikaragui

daniel-ortega.jpg

Daniel Ortega Saavedra (na zdjęciu), lider Sandinistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego (FSLN), został po raz czwarty wybrany prezydentem Nikaragui. Jak ogłosiła Najwyższa Rada Wyborcza, wg wstępnych wyników Ortega otrzymał ponad 72% głosów. Wiceprezydentem ma być żona Ortegi Rosario Murillo.
 
Dawny komendant lewicowej partyzantki rządzi Nikaraguą nieprzerwanie od 2007 r. Pod jego kierownictwem kraj zbliżył się do Kuby i Wenezueli, starając się prowadzić politykę niezależną od wpływów Stanów Zjednoczonych. Na dużą skalę rozwijano programy socjalne i walczono z ogromnym ubóstwem i rozwarstwieniem dochodowym. Jednocześnie jednak Ortega, chcąc zapewnić sobie poparcie silnego w Nikaragui Kościoła katolickiego doprowadził do całkowitego zakazu aborcji. Przeciwnicy zarzucają mu również korupcję i nepotyzm – cała rodzina Ortegów znalazła zajęcie w państwowych przedsiębiorstwach i administracji.
 
Opozycja uważa, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane i ogłosiła, że nie zamierza ich uznawać.
 
Frekwencja wyniosła, według danych oficjalnych, 67,5 proc. jednak przeciwnicy Ortegi uważają, że głosowało niespełna 30 proc. uprawnionych.

Społeczność

Ochotnik