Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

Wrocław: Neofaszysta skazany 10 miesięcy więzienia za spalenie kukły Żyda. Organizacje neofaszystowskie dalej legalne

Antyfaszyzm

Na karę 10 miesięcy więzienia bez zawieszenia skazał w poniedziałek wrocławski sąd Piotra R. za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych przez spalenie na Rynku Wrocławia kukły symbolizującej Żyda.
 
Prokuratura domagała się 10 miesięcy ograniczenia wolności, sąd orzekł 10 miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia wykonania kary.
 
Sędzia Marek Górny w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że wina i sprawstwo oskarżonego nie ulega wątpliwości. „Wyrok jest surowy, ponieważ był to czyn o wysokiej szkodliwości społecznej (…) Kara musi być adekwatna do czynu” - mówił.
 
Do zdarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło 18 listopada ub. roku podczas manifestacji przeciw imigrantom, którą na wrocławskim Rynku zorganizował m.in. Obóz Narodowo-Radykalny. Sąd uznał, że nie ma wątpliwości, iż to Piotr R., regularnie uczestniczący w manifestacjach neofaszystów, dopuścił się zarzuconego mu czynu.
 
Sąd podkreślił, że paląc kukłę Żyda R. odwołał się do najgorszych nazistowskich wzorców. „W efekcie to zasiane ziarno nienawiści może gdzieś jeszcze wykiełkować. Osoby, które być może popierają tego typu zachowania mogły poczuć się silniejsze widząc, że można na środku dużego miasta spalić bezkarnie kukłę Żyda” - mówił sędzia Górny.
 
Dodał, że Żydzi „mogą (…) czuć lęk przed tym do czego palenie kukły może doprowadzić, tym bardziej, że wszyscy wiemy, że w historii palenie kukły Żyda zakończyło się holokaustem”.
 
Organizacje odwołujące się do nazistowskich wzorców, które zorganizowały wiec (m.in. ONR) pozostają legalne.

Społeczność

Sierp i młot