Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

KC KKE: Oświadczenie w sprawie śmierci przywódcy Rewolucji Kubańskiej, Fidela Castro

castro.jpg

W poniższym oświadczeniu w sprawie śmierci przywódcy Rewolucji Kubańskiej, Fidela Castro, Komitet Centralny Komunistycznej Partii Grecji (KC KKE) stwierdza:
 
„KC KKE z wielkim smutkiem żegna legendarną postać międzynarodowego ruchu komunistycznego, lidera Rewolucji Kubańskiej, Fidela Casto.
 
Wyrażamy nasze najszczersze kondolencje prezydentowi Kuby, Raulowi Castro, Komitetowi Centralnemu Komunistycznej Partii Kuby i całemu ludowi kubańskiemu.
 
Fidel Castro urodził się w miejscowości Biran na Kubie, 13 sierpnia 1926 roku. Studiował prawo na uniwersytecie w Hawanie. Jako student zaczął uczestniczyć w ruchu rewolucyjnym przeciwko otwarcie wspieranej przez Stany Zjednoczone dyktaturze Batisty.
 
26 lipca 1953 roku był przywódcą grupy rewolucjonistów, która zaatakowała koszary wojskowe w Moncada, celem wywołania ludowego powstania przeciwko Batiście. Próba się nie powiodła i został on aresztowany wraz z towarzyszami, jednak data 26 lipca 1953 była początkiem wielkiego ludowego powstania przeciwko dyktatorskiem reżimowi Fulgencio Batisty.
 
6 października 1953, w sali sądowej w Santiago de Cuba, Fidel Castro powiedział: „Wiem, że uwięzienie będzie dla mnie cięższe niż dla kogokolwiek wcześniej, że będzie wypełnione tchórzliwymi grożbami i bezprzykładnym okrucieństwem. Jednak nie boję się więzienia i nie boję się wściekłości nędznego tyrana, który pozbawił życia 70 moich towarzyszy. Skarzcie mnie. To nie ma znaczenia. Historia mnie uniewinni”.

Sąd skazał Fidela na 15 lat więzienia.
 
15 maja 1955, Fidel Castro został wypuszczony i na początku lipca tego samego roku wyjechał do Meksyku, gdzie zorganizował i wyszkolił grupę rewolucjonistów, z której szeregów wywodzili się wszyscy wielcy liderzy Rewolucji Kubańskiej tacy jak Camillo Cienfuegos, Juan Almeida i Ernesto Che Guevara.
 
Rewolucjoniści rozpoczęli rebelię w górach Sierra Maestra. Armia rewolucyjna została sformowana w oparciu o systematyczne przygotowanie polityczno-wojkowe przez Ruch 26 lipca, Ludową Partię Socjalistyczną i Rewolucyjny Dyrektoriat składający się z rewolucyjnych studentów. Armia oparta była na zorganizowanych siłach w miastach, nielegalnej działalności komunistów w zakładach pracy, działalności chłopów i młodzieży. Przygotowanie klasy robotniczej i warstw ludowych przyczyniło się bezpośrednio do zwycięskiego wyniku walki rewolucjonistów. Siły te zostały zjednoczone w Zintegrowane Organizacje Rewolucyjne, co doprowadziło do odbudowy Komunistycznej Partii Kuby w roku 1965.
 
W dniu 1 stycznia 1959 roku, ludowa partyzancka armia Kuby triumfalnie wkroczyła do Hawany po długiej walce ludu Kuby przeciwko wspieranej przez USA dyktaturze Batisty. Rewolucja Kubańska pokazała, że imperializm nie jest niezwyciężony i natychmiast uzyskała pełne poparcie Związku Radzieckiego, a następnie [innych] państw socjalistycznych.
 
Dwa lata i 4 miesiące po Rewolucji, lud Kuby kierowny przez jego przywódców w tym Fidela Castro, odparł inwazję i desant 1400 najemników wysłanych przez rząd USA do Zatoki Świń w Giron.
 
Na wielkiej demonstracji 16 kwietnia 1961, z okazji pogrzebów ofiar bombardowań (przeprowadzonych przed desantem), Fidel Castro po raz pierwszy zadeklarował socjalistyczny charakter Rewolucji. Przez dziesięciolecia Fidel Castro jako Prezydent Kuby i przywódca Komunistycznej Partii Kuby prowadził walkę ludu swojego kraju o budowę socjalizmu w ciężkich warunkach agresywnego imperializmu, w okrążeniu, a także kontrrewolucji w Związku Radzieckim i innych pastwach socjalistycznych w latach 1989-1991.
 
Fidel Castro pozostawił cenną spuściznę dla międzynarodowego ruchu komunistycznego i kubańskiego ludu, we wciąż trwającej walce przeciwko amerykańsiemu embargu i działaniom mającym na celu podkopanie socjalistycznej ścieżki rozwoju, działaniom, w których USA i UE ogrywają główną rolę.
 
Fidel Castro będzie żył zawsze w pamięci historcznej i świadomości zbiorowej ludów całego świata, w świadomości uciskanych, w walce o wyzwolenie ludzkości spod wyzysku człowieka przez człowieka, o ostateczne zwycięstwo, o socjalizm-komunizm.
 
Hasta la victoria siempre!»
 
26.11.2016
 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
  

Społeczność

jednolity front