Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Polska: Listonosze grożą strajkiem przed Bożym Narodzeniem

Poczta Polska

Listonosze zatrudnieni przez Pocztę Polską zapowiadają strajk, do jakiego może dojść tuż przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia – informuje Dziennik Trybuna.
 
Powodów narastającego niezadowolenia jest wiele. Jednym z nich są niskie płace – znacznie niższe niż w prywatnych firmach kurierskich. Powodują one, że młodzi ludzie do zawodu listonosza się nie garną, a ci, którzy zatrudniają się w Poczcie Polskiej, szybko przechodzą do prywatnej konkurencji, która nie tylko płaci więcej, ale też daje kurierom samochody dostawcze do rozwożenia przesyłek. Tymczasem listonosze z PP najczęściej żadnymi pojazdami nie dysponują, toteż muszą nosić ciężkie, nierzadko kilkunastokilogramowe worki na plecach przez kilkanaście godzin dziennie, co w połączeniu ze „starzeniem się” tego zawodu powoduje problemy zdrowotne, zwłaszcza z kręgosłupem. Wprawdzie za sprawą rozwoju elektronicznych form komunikacji ludzie wysyłają coraz mniej listów na papierze, wzrasta jednak liczna dostarczanych drogą pocztową przesyłek z produktami, które swoje ważą, oraz korespondencji urzędowej. Listonosze domagają się więc także poprawy warunków pracy, aby była ona mniej szkodliwa dla zdrowia.
 
Twierdzą oni również, że są przeciążeni obowiązkami. Poczta Polska regularnie przechodzi restrukturyzacje, polegające – jak to w kapitalizmie – na zwolnieniach. Toteż coraz mniej ludzi obciążanych jest coraz to większą ilością obowiązków, a czas pracy się wydłuża, za czym nie idzie jednak wzrost wynagrodzeń.
 
Listonosze domagają się też, żeby Poczta Polska – obecnie spółka Skarbu Państwa – została firmą państwową, a oni otrzymali status funkcjonariuszy publicznych, napad na których jest karany surowiej. Obawiają się bowiem o swoje bezpieczeństwo, tym bardziej, że roznoszą korespondencję urzędową i sądową. Tej ostatniej przybyło po upadku firmy InPost, która swego czasu wygrała przetarg na dostarczanie pism urzędowych.
 
Co ciekawe, listonosze organizują strajk głównie za pośrednictwem portali społecznościowych i forów internetowych, z pominięciem działających w Poczcie Polskiej organizacji związkowych. Jak twierdzą, związki zawodowe nieskutecznie dbają o ich prawa pracownicze, toteż nie stanowią dobrej reprezentacji w ewentualnym sporze z pracodawcą.

Społeczność

front