Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 95 gości.

Prawo dot. zakazu symboli komunistycznych - absurdalne

KKE.jpg

Nowelizacja kodeksu karnego wprowadza restrykcyjny zakaz odnośnie niemal wszystkich możliwych nośników symboliki komunistycznej, co może spowodować, że ludzie będą się bali wypożyczać książek zawierających np. symbole partii komunistycznych - uważa Komunistyczna Partia Polski (KPP).

Nowelizacja kodeksu karnego, która we wtorek weszła w życie, dotyczy m.in. produkcji, przechowywania, sprowadzania i sprzedaży m.in. za pośrednictwem internetu, przedmiotów zawierających treści totalitarne - komunistyczne i faszystowskie - np. nazistowskich emblematów. Grozi za to do 2 lat więzienia. Wyjątkiem ma być działalność artystyczna, edukacyjna, kolekcjonerska czy naukowa. Dotychczas karane było tylko publiczne propagowanie ustrojów totalitarnych lub nawoływanie do nienawiści.

Według oświadczenia KPP przedstawionego we wtorek dziennikarzom w Warszawie, nowelizacja kpk prowadzi m.in. do tego, że "wszelkie środki przekazu muszą zostać objęte niespotykaną do tej pory cenzurą o charakterze represyjnym. Nie wolno w celach informacyjnych pokazać jakiejkolwiek uroczystości ani demonstracji odbywającej się gdziekolwiek, której uczestnicy posługują się symboliką komunistyczną".

- Nie wiemy, czy popełniamy przestępstwo, posiadając ten lub inny "podejrzany" symbol. Chcemy się tego dowiedzieć. Chcemy w pełni współpracować z wymiarem sprawiedliwości w celu ustalenia tego - mówił podczas konferencji wiceprzewodniczący KPP Marcin Adam.

- W dniu dzisiejszym po to, żeby uchylić tę niepewność prawną, zaprezentowaliśmy w Prokuraturze Rejonowej dla Warszawy Śródmieście pewne symbole (...), które mogą zostać uznane za symbole komunistyczne -. Jak powiedział, były wśród nich m.in. koszulki z emblematami różnych partii komunistycznych oraz godło PRL.

- Zgłosiliśmy prawdopodobieństwo popełnienia przez siebie przestępstwa i poprosiliśmy prokuraturę o zbadanie tego - powiedział. Jak dodał, jeżeli prokuratura odmówi wszczęcia śledztwa w tej sprawie, "być może inne prokuratury również nie będą takich postępowań wszczynać".

- Jeżeli uzyskamy jednak te reakcje w postaci wniesienia aktu oskarżenia, to wyczerpiemy drogę sądową w instancjach odwoławczych i jeżeli nie uda nam się tego wyroku uchylić, to wniesiemy skargę konstytucyjną. A gdyby i to nie pomogło, to będziemy się musieli niestety odwoływać do Strasburga - zapowiedział.

Jak powiedział PAP Adam, dla obywateli przepisy wchodzące w życie we wtorek oznaczają "stan olbrzymiej niepewności prawnej. Ludzie zaczną się bać posiadać, wypożyczać książek z różną zawartością zawierającą różne zdjęcia, symbole". Jego zdaniem, "zrównywanie komunizmu z faszyzmem jest niesprawiedliwe, wręcz absurdalne".

Piotr Ikonowicz (Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej), także obecny na konferencji, powiedział PAP, że "im bardziej mętne prawo, tym większe niestety niebezpieczeństwo, że będzie ono nadużywane". - To jakby zamyka scenę polityczną, bo alternatywa wobec kapitalizmu to jest komunizm, socjalizm, to są doktryny lewicowe, które w Europie są równouprawnione - uważa.

W konferencji udział wzięli także m.in. Joao Ferreira (eurodeputowany, członek Portugalskiej Partii Komunistycznej), Giorgos Toussas (eudeputowany, członek Komunistycznej Partii Grecji) oraz wiceszef Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej Yogendra Shahi.

Toussas - w oświadczeniu przygotowanym na konferencję - potępił "próbę delegalizacji symboli komunistycznych w Polsce, usiłowanie pociągnięcia do odpowiedzialności karnej ideologii komunistycznej i działań Komunistycznej Partii Polski". Solidarność z KPP wyrazili także pozostali goście konferencji.

Zobacz film:
Pikieta greckich komunistów pod ambasadą Polski

See video

Węgierska Komunistyczna Partia Robotnicza w oświadczeniu napisała, że "potępia zakaz używania symboli komunistycznych (...). Jest on nowym przejawem antykomunistycznej kampanii prowadzonej przez czołowe siły kapitalistyczne Europy".

Po konferencji przy rondzie de Gaulle'a w Warszawie odbyła się manifestacja, w której wzięło udział ponad 30 osób. Uczestnicy trzymali flagi m.in. komunistycznych partii z Polski, Grecji, Portugalii i Irlandii. Niektórzy mieli także transparenty sugerujące, że w związku z wejściem w życie nowelizacji, reklamy jednego z piw są nielegalne, ponieważ na jego logo pojawia się czerwona gwiazdka - "Albo wszyscy albo nikt. (...) Gdzie jest granica absurdu?" - głosił transparent.

Po manifestacji kilku jej uczestników zostało wylegitymowanych przez policję.

Portret użytkownika MARCIN
 #

Ten zakaz jest tak głupi jak idioci,którzy go wymyślili i uchwalili.Wystarczy podać trzy przykłady:
1.Co z podręcznikami do nauki historii? One zawierają treści komunistyczne.
2.Czy jeśli jakieś wydawnictwo literackie będzie chciało wydać biografię np:Lenina to czy redaktor naczelny tego wydawnictwa oraz autor biografii pójda siedzieć?
3.Co z pracownikami ambasady Austrii w Polsce? Przecież w ich godle narodowym orzeł trzyma w szponach sierp i młot.

 
Portret użytkownika tres
 #

Niby w celach edukacyjnych i naukowych można więc to jest jakaś furtka pozwalająca uniknąć aresztowania autorom podręczników. Ale raczej nie pracownikom ambasady Austrii i Białorusi (mają w godle narodowym czerwoną gwiazdę), czy firmie Heineken bo ich działalność trudno uznać za edukacyjną lub naukową. Mimo to Heineken w sklepach trzyma się mocno. Nie słyszałem żeby zamknęli ambasadę Austrii.

Kolejny problem jest z hymnem Rosji - ma taką samą melodię jak hymn ZSRR - więc Rosja jest kolejnym krajem, po Białorusi i Rosji, z którym Polska powinna zerwać stosunki.

 
Portret użytkownika TrueBlue
 #

Powiem (napiszę) tak: Przez katolicyzm zginęło więcej ludzi niż przez jakąkolwiek ideę polityczną. Czemu więc nie zabroniono krzyża i chodzenia do kościoła. Polska niestety jest nawiedzonym państwem kościelnym

 
Portret użytkownika aBeeS
 #

Ambasady są eksterytorialne. To teren obcego (ich) państwa.
Tam obowiązuje prawo państwa właściciela ambasady.
Niemniej przepis jest idiotyczny.

 
Portret użytkownika tres
 #

Czemu nie zabroniono katolicyzmu mimo iż stosując schematy wojujących antykomunistów można uznać go za winnego setek milionów istnień ludzkich?

Ano nie dlatego że "zbrodnie komunistyczne" (cokolwiek można pod tym terminem rozumieć) zostały akurat zauważone przez autora przepisu, a zbrodnie Kościoła nie dlatego że lubi on kościół a za komunizmem nie przepada.

Lecz dlatego, że tym co wydają te ustawy - parlamentowi i innym organom państwa nie chodzi głównie o zabezpieczenie zysków tych których reprezentują te organy - a reprezentują one interesy wielkich imperialistycznych korporacji kierujących się tylko jednym - zyskiem.

Więc kapitaliści kalkulują po prostu że taki przepis otworzy furtkę dla represjonowania komunistów i innych lewicowców chcących obalenia systemu opartego na wyzysku. Co może przeszkodzić w budowie ideowej, marksistowskiej lewicy której obecność na scenie politycznej może nieco zagrozić zyskom tychże kapitalistów.

 
Portret użytkownika fancom
 #

Na wszelki wypadek zmieniłem tytuł swojego bloga na Poligon Rewolucyjnych Kombatantów;) www.polrewkom.blogspot.com Treści jednak pozostały te same;) Antykapitalistyczne i rewolucyjne.

 
Portret użytkownika CHErwony1994
 #

"Nikt nie może walczyć o jakąś sprawę, żeby sobie nie zyskać wrogów" Fryderyk Engels

Powstający z kolan proletariat godzi w interesy kapitalistów... Burżua chcę udusić w zarodku wszelkie próby dochodzenia przez ludzi prawdy i wolności. Ruch komunistyczny w polsce czekają ciężkie dni jednak ideowi komuniści muszą zacisnąć zęby i walczyć dla lepszej przyszłości. Klasy wyzyskujące podmyte w swoich fundamentach atakują dotkliwie ... dlatego obowiązkiem socjalistów, komunistów, ludzi lewicy, marksistą, czy po prostu uczciwym ludziom jest obrona swoich idei. Takie jest prawo dialektyki dziejów towarzysze !!!

 
Portret użytkownika MARCIN
 #

To jest fakt.Kościół Katolicki wymordował ponad sto milionów ludzi,zniszczył dziesiątki cywilizacji,setki tysięcy dóbr kultury a symbol w imię,którego dokonano tych zbrodni wisi w każdej szkole i w kazdym urzędzie.Ja jednak zaryzykuje i wyjdę na miasto w mojej starej koszulce z Che.Najwyżej

 
Portret użytkownika tres
 #

Tak. Ale instytucja kościoła nie zagraża w żaden sposób istnieniu systemu kapitalistycznego dlatego się o tym nie mówi.

 
Portret użytkownika dnk
 #

To bubel prawny, prawacka zapiekłość, ale nie zabrania on przekonywania do poglądów komunistycznych, jedynie używania symboli. Tak czy inaczej symboli nie należy się wyrzekać i trzeba mieć odwagę być z nich dumnym, nawet pod groźbą niesprawiedliwej kary.
Tym samym gratuluje twórcom portalu, że symbole komunistyczne nie zniknęły z ich strony.

 
Portret użytkownika tres
 #

Sierp i młot nigdy nie znikną z naszej strony z wyżej wymienionych powodów.

Uważamy wręcz że to prawo o obecnej postaci jest niemożliwe do wyegzekwowania, bo sąd musiałby rozpatrywać KAŻDE użycie symbolu sierpa i młota w internecie. Nie ma różnicy przecież czy jest na banerze czy w archiwum . Nikomu się nie chce tego robić, bo koszty takiej operacji są olbrzymie, a ryzyko wybuchu rewolucji znikome.

Kapitaliści prościej powiększą swoje zyski przez modne ostatnio cięcia socjalne niż realizując takie faszystowskie paragrafy.

 
Portret użytkownika Ewangelia Ubogich
 #

Nie jestem komunistą, ale rozumiem Wasze "poirytowanie" tym idiotycznym przepisem. Zgodzę się, że Kościół popełnił wiele zbrodni, ale każdy ma prawo się "nawrócić" i dojrzeć do weryfikacji swojego podejścia do przeciwników. Wróćmy jednak do tematu. Otóż przepis ten to - jak ktoś zauważył - bubel prawny, który będzie łatwo można obejść, ba!, przypuszczam, że poza niektórymi przypadkami, jak to było w przypadku LBC, nikt nawet nie ruszy palcem w tej sprawie (mam na myśli prokuraturę). Zresztą za podobny idiotyzm uważam zakazywanie swastyk i tego typu symboli, bo cóż biedni buddyści, hinduiści czy wreszcie neopoganie mieliby począć? Jeszcze kilka miesięcy temu w Poznaniu, na placu Wolności, stał wielki kulisty namiot, na którym była swastyka (w kształcie kolistym), w którym to namiocie przedstawiano jakieś wizualizacje z życia Słowian przedchrześcijańskich. Ta swastyka nikogo nie raziła, mnie również nie. Sierp i młot został przez wiele organizacji wymieniony na inne symbole (Blok Lewicy w Portugalii, wisienki KSCM w Czechach), więc nie martwcie się, dacie radę. Prawo ma to do siebie, że jest tworzone przez - niestety - w dużej mierze idiotów, którzy chcą się wykazać, gdyż na innych polach idzie im gorzej. Mamy więc igrzyska antykomunistyczne i tyle. Ale jak każde igrzyska i te się kiedyś skończą.
Pozdrawiam

 

Społeczność

front