Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Strajk górników w Makoszowach

górnictwo.jpg

9 grudnia odbyło się referendum wśród pracowników kopalni Makoszowy w Zabrzu. Uprawnionych do głosowania było 1346 osób. 98% górników (1113 osób) opowiedziało się za pozostaniem w Makoszowach przy frekwencji wynoszącej 84% (1129 pracowników).

Plany rządowe zakładają „wygaszenie” kopalni. Rząd deklaruje, że zapewni miejsca pracy dla zwalnianych górników w innych kopalniach. Pracownicy zwracają jednak uwagę, że likwidacja kopalni Makoszowy pociągnie za sobą likwidację wielu miejsc pracy w tych firmach, z którymi kopalnia kooperuje. Z kopalnią Makoszowy kooperuje około pół tysiąca firm, a ta kooperacja generuje środki w wysokości około 70 mln zł rocznie.

W poniedziałek związkowcy zablokowali możliwość uruchomienia w zakładzie punktów konsultacyjnych, w których górnicy mieli zapoznać się z przygotowanymi dla nich ofertami pracy w innych kopalniach PGG, JSW, a także innych zakładach SRK. We wtorek grupa ok. 150 protestujących pikietowała przed bytomską siedzibą SRK. Mieli gwizdki, trąbki, petardy i związkowe flagi; przed spółką zapłonęły opony.

Społeczność

front