Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Wenezuela: Rząd zapowiada dywersyfikację sektora państwowego

Wenezuela

Wiceprezydent Wenezueli Aristóbulo Istúriz poinformował wczoraj, że w roku 2016 zbudowano podstawy konieczne do przestawienia sektora państwowego z modelu rentierskiego opartego o wydobycie ropy naftowego do zdywersyfikowanego modelu produktywnego.

To powinien być ostatni rok wyczerpanego zależnego [od ropy naftowej] systemu ekonomicznego i rok 2017 powien być pierwszym rokiem, w którym zaczniemy polegać na nowych źródłach przychodów [budżetowych]” – stwierdził Istúriz podczas wywiadu radiowego.

Wiceprezydent jednocześnie zapowiedział ograniczenie importu na rzecz rozwoju produkcji krajowej.

Wszystkie odcinki łańcuchów produkcyjnych zależne od importu muszą być zastąpione przez produkcję krajową. Koniec z oporem, rozpoczynamy ofensywę przeciwko wojnie ekonomicznej” – dodał, odnosząc się do sabotażu ekonomicznego prowadzonego przez wielki kapitał sektora prywatnego.

Dzień wcześniej Minister ds. Głównych, Strategicznych i Socjalistycznych Gałęzi Przemysłu Juan Arias poinformował o wzroście produkcyjności w wydobyciu i obróbce żelaza, stali i aluminium.

Arias stwierdził, że państwowe spółki Ferrominera, Sidor, Bauxilum i Venalum dokonały wzrostu potencjału produkcyjnego dzięki aktywnemu uczestnictwu załóg.

Przykładowo Ferrominera zwiększyła w 2016 roku produkcję żelaza i stali o 45% rdr.

Społeczność

Ochotnik