Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 31 gości.

Węgry: Faszyści żądają usunięcia pomnika Lukacsa

Lukacs - pomnik

Pod koniec stycznia Rada Stołeczna Budapesztu zdecydowała o usunięciu pomnika Gyorgy'ego Lukacsa (na zdjęciu) z parku Szent Istvan w 13. dzielnicy stolicy.
 
 
Propozycję zgłosił radny faszystowskiego Jobbiku Marcell Tokody. Za głosowało 19 radnych, 3 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. W miejsce pomnika autora „Historii i świadomości klasowej”, wzniesiony zostanie pomnik Stefana I Świętego – pierwszego króla Węgier.
 
 
To nie pierwsze posunięcie wymierzone w pamięć o wielkim myślicielu.W zeszłym roku budapesztańskie władze samorządowe pod wpływem rządowych nacisków zamknęły Archiwum Lukacsa zawierające cenne dokumenty i rękopisy filozofa, które mieściło się w jego byłym domu.
 
 
Gyorgy Lukacs (1885-1971) był jednym z najwybitniejszych filozofów XX wieku. Początkowo reprezentował on stanowisko idealistyczne, czerpiąc z myśli Kanta i Hegla, podczas I wojny światowej jego światopogląd przeszedł ewolucję i Lukacs stał się marksistą i jednym z twórców Partii Komunistów Węgier. Miał istotny wkład w marksistowską teorię alienacji oraz świadomości klasowej. Był on również wybitnym krytykiem literackim, który zajmował się m.in. teorią realizmu.
 
 
Lukacs dwukrotnie zajmował ważne stanowiska rządowe - podczas rządów Węgierskiej Republiki Rad pełnił on funkcję komisarza ludowego ds. edukacji i kultury i komisarza politycznego V Dywizji Węgierskiej Armii Czerwonej, natomiast podczas Rewolucji 1956 roku został ministrem kultury w rządzie Imre Nagy’ego.
 
 
Do najważniejszych dzieł Lukacsa należą „Historia i świadomość klasowa” (1923), „Teoria powieści” (1916/1920), „Młody Hegel” (1948), „Zniszczenie rozumu” (1954) i „Wprowadzenie do ontologii bytu społecznego” (1978, wydane pośmiertnie).
 

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna