Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 25 gości.

Donbas: "Giwi", legendarny dowódca batalionu Somali, zabity w zamachu terrorystycznym

Michaił Tołstych "Giwi" (1980-2017)

W środę 8 lutego około godziny 6 rano w swoim biurze w miejscowości Makiejewka, zginął jeden z przywódców buntowników z Donbasu, 36-letni Michaił Tołstych "Giwi".
 
Zamach został dokonany przy użyciu miotacza ognia "Szmel" ("Trzmiel").
 
Jak poinformował przedstawiciel obrony Donieckiej Republiki Ludowej (cytat za pl. sputniknews.com)

 
Jest to kontynuacja wojny terrorystycznej rozpoczętej przez kijowskie władze przeciwko mieszkańcom Donbasu. Na miejscu ataku pracuje zespół śledczych"
 
Prokuratura DRL oskarża o zamach służby specjalne z Kijowa.  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy uważa natomiast śmierć Giwiego za "wewnętrzne porachunki".
Giwi który swój pseudonim wziął po dziadku walczącym w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej , był  wojskowym, który w latach 1998-2000 służył w ukraińskiej armii, później pracował jako na wysokościach i jako kierowca. W roku 2014 jako dowódca batalionu "Somali" brał udział w wielu bitwach przeciwko tzw. ATO - o Awdijewskę w maju, o Iłowajsk w sierpniu i o w drugiej bitwie o lotnisko w Doniecku we wrześniu.
To kolejna śmierć dowódcy separatystów z Donbasu.
27 stycznia w Moskwie zginął były przywodca Ługańskiej Republiki Ludowej, Walerij Bołotow
16 października ub. r. w zamachu terrorystycznym w windzie w centrum Doniecka zginął Arsen Pawłow "Motorola", dowódca batalionu "Sparta".
Po śmierci "Giwiego" władze DRL zarządziły 3-dniową żałobę narodową. W piątek 10 lutego odbył się pogrzeb, w którym uczestniczyło ponad 50 tysięcy osób.

Społeczność

front