Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Przepracowany jak Polak - 1/5 Polaków nie ma czasu wolnego

Kapitalista

Jak wynika z badania wykonanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), aż 19% Polaków przyznało, że w ciągu dnia powszedniego nie ma czasu wolnego, z czego 4% stwierdziło, że brakuje im czasu nawet na niezbędne czynności. Jednocześnie 6% przyznało, że ma aż za dużo wolnych chwil.
 
Sposób wykorzystania czasu w ciągu dnia powszedniego różni się przede wszystkim w zależności od wieku i jest związany z liczbą obowiązków zawodowych i rodzinnych. Brak czasu dla siebie deklarują przede wszystkim osoby w wieku 25-34 lata oraz 35-44 lata. W najstarszych grupach wieku zaobserwowano natomiast relatywnie wysokie odsetki odpowiedzi wskazujących na nadmiar czasu wolnego. 
 
Co istotne, prawie 20% ankietowanych nie korzysta z braku czasu z odpoczynku na świeżym powietrzu. Ponad połowa Polaków (53%) w ogóle nie uprawiała sportu.
 
Niewielką popularnością cieszy się uczestnictwo w kulturze poza domem. Co najmniej raz w roku do kina chodziła niewiele ponad połowa badanych (51%), a przynajmniej raz w miesiącu - co jedenasty (9%). Do teatru i na koncerty chociaż raz w roku chodziło 31% mieszkańców Polski, przy czym tylko 2% co najmniej raz w miesiącu.
 
Jak widać przepracowani Polacy nie mają czasu na odpoczynek, zdrowy tryb życia ani uczestnictwo w życiu kulturalnym. Szczególnie dotyka to osób młodych, borykających się z brakiem stabilnego zatrudnienia i małymi zarobkami.
 
Takie są owoce kapitalistycznego „dobrobytu”.

Społeczność

Sierp i młot