Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Pakiet pomocowy MFW dla Mongolii

kopalnia Oyu Tolgoi.jpg

Jak donosi „Rzeczpospolita”, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przygotowuje pakiet pomocowy dla Mongolii. Kraj ten ma otrzymać środki rzędu 5,5 mld dolarów. Na sumę tą, oprócz samego Funduszu (440 mln dol.) złożą się także Azjatycki Bank Rozwoju, Bank Światowy oraz główni partnerzy handlowi Mongolii: Korea Południowa i Japonia. Ponadto Chiny wyłożą na pomoc dla zadłużonego sąsiada ok. 2 mld dolarów.
Ów pakiet pomocowy (analogiczne pakiety „ratują” gospodarkę grecką) ma pomóc wyciągnąć gospodarkę mongolską z zapaści. Dzięki wysokim cenom surowców w latach 2011-2013 PKB rósł w tempie dwucyfrowym. W takich okolicznościach rząd w Ułan Bator znacząco zwiększył wydatki. Jednakże kiedy ceny surowców spadły kraj stanął w obliczu problemu wielkiego deficytu budżetowego rosnącego zadłużenia. Sytuacja stała się na tyle poważna, że rząd w tej chwili szuka gorączkowo 580 mln dolarów na wykupienie obligacji.
 
W takich warunkach władze Mongolii zwróciły się do MFW o pomoc finansową. Koshy Mathai, który ze strony Funduszu jest odpowiedzialny za umowę z Mongolią nie ukrywa, że niezbędna jest w tym kraju konsolidacja fiskalna, ponieważ polityka niekontrolowanych wydatków zaowocowała potężnym zadłużeniem.
 
Mongołowie, aby otrzymać wsparcie finansowe obiecali już „reformy”, m.in. większą dyscyplinę budżetową, utrzymanie płynnego kursu wymiany tugrika (mongolska waluta) i zwiększenie regulacji w sektorze bankowo-finansowym. Prezes Banku Rozwoju Mongolii, Nadmid Bayartsaikhan zapewnił, że bank centralny nie będzie już subsydiował kredytów hipotecznych.
 
Mongolska gospodarka rozwijała się w 2016 r. w tempie zaledwie 1%, a więc najwolniej od 7 lat. Planowane cięcia budżetowe najprawdopodobniej wpędzą więc kraj w recesję. Wskazuje się jednak, że w projekcie umowy z MFW zapisano, że planowane oszczędności nie obejmą sfery socjalnej. Nadal mają być subsydiowane ceny lekarstw, nie ulegnie zmianie także wysokość dodatków na dzieci dla najbiedniejszych rodzin.
 
 
Rząd mongolski planuje również zdywersyfikować gospodarkę, dotychczas mającą charakter surowcowy. W przyszłości jej siłą ma być już nie tylko przemysł wydobywczy, ale również rolnictwo i dynamicznie rozwijająca się turystyka. Koshy Mathai z MFW jest zdania, że perspektywy odbudowy gospodarczej są naprawdę realne.
 
Na zdjęciu kopalnia Oyu Tolgoi, gdzie wydobywa się miedź i złoto.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

1917 rev