Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Pół tysiąca za dzierżawę odkurzacza i inne sposoby na wyzysk najmniej zarabiających

Pieniądze

Na początku lutego NSZZ „Solidarność” i PIP rozpoczęły akcję, która ma na celu wyegzekwowanie od pracodawców płacenie minimalnej stawki godzinowej. „Solidarność” informuje PIP o nieprawidłowościach zgłaszanych im głównie przez pracowników.
 
 
Do nieprawidłowości najczęściej dochodzi w czterech branżach. Na pierwszym miejscu jest ochrona. Trzeba wskazać, że głównie są to mniejsze firmy” - oświadczył rzecznik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.
 
 
Lewandowski stwierdził, że po wprowadzeniu minimalnej stawki godzinowej w firmach dochodzi do patologicznych sytuacji. „Pracownicy dostają umowy na 13 zł, ale różnymi dziwnymi technikami obniżą się im to wynagrodzenie. Np. pracownik dostał nową umowę na 13 zł, ale jednocześnie dostał umowę na dzierżawę odkurzacza na 500 zł, albo na dzierżawę munduru. Mieliśmy też przypadek naliczania kar za minutowe spóźnienia, złotówka za minutę” - mówił.
 
 
Mamy też zgłoszenie, że ochroniarz za złe wykonywanie obowiązków może mieć o połowę obniżone wynagrodzenie. +Złe wykonywanie obowiązków+ jest bardzo uznaniowe, bo co to znaczy? Zostało to wprowadzone po to, by w sposób sztuczny to wynagrodzenie obniżać” - ocenił.
 
 
Od 1 stycznia br. minimalna stawka godzinowa wynosi 13 PLN. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - wg stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Społeczność

LENIN - rocznica