Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Projekt SLD w sprawie medycznej marihuany odrzucony

Marihuana

Sejm nie będzie procedował nad projektem ustawy legalizującym w Polsce sprzedaż i stosowanie medycznej marihuany autorstwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej – poinformowała stacja TVN24. Projekt ów nazywano „testamentem” Tomasza Kality – działacza SLD, zmarłego w styczniu 2017 r. na glejaka wielopostaciowego. Polityk bardzo mocno zaangażował się w walkę o legalizację medycznej marihuany, stosowanie której niesie wielką ulgę osobom chorym na glejaka oraz wiele innych nowotworów.
 
SLD jest wprawdzie partią obecnie pozaparlamentarną, ale przysługuje jej prawo składania obywatelskich projektów ustaw. Tym opracowanym przez Tomasza Kalitę i innych działaczy Sojuszu Sejm jednakowoż się nie zajmie z cokolwiek niejasnych powodów. Niektórzy z polityków głosujących za jego odrzuceniem mówili o błędach proceduralnych, których jednak nie zdefiniowali.
 
Najprawdopodobniej główną przyczyną odrzucenia projektu SLD było to, że inna ustawa o medycznej marihuanie, autorstwa Kukiz’15, jest już procedowana w parlamencie, a prace nad nią są bardzo zaawansowane. Jednakże z informacji, jakie zdobyli dziennikarze TVN24, wynika, iż oryginalny projekt został mocno okrojony i nie wiadomo, w jakim ostatecznie kształcie ustawa wejdzie w życie. Główna linia sporu przebiegać ma wokół tego, czy konopie indyjskie używane do produkcji leku mogłyby być uprawiane w Polsce, czy też dozwolone byłoby jedynie sprowadzanie gotowych składników lekarstwa z zagranicy. Ta druga opcja oznaczałaby niewątpliwie wyższą cenę medykamentu, skutkiem czego byłoby oczywiście utrudnienie dostępu do niego dla mniej zamożnych pacjentów. A w kapitalistycznej Polsce ciężka choroba bardzo często wpędza ludzi w nędzę.

Społeczność

1917 rev