Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 22 gości.

W Hajnówce przeszedł Marsz Żołnierzy Wyklętych

ołnierze przeklęci.png

Ulicami Hajnówki (woj. podlaskie) przeszedł w niedzielę II Marsz Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany m.in. przez ONR. Wzięło w nim udział ok. 120 osób.
 
Uczestnicy marszu szli pod hasłem „Cześć i chwała bohaterom”, towarzyszyły im flagi narodowe i symbole ONR oraz Młodzieży Wszechpolskiej. Wśród haseł, jakie wznoszono pojawiły się m.in.: „Armio wyklęta - Hajnówka o was pamięta”, „raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, „nie czerwona, nie tęczowa lecz Hajnówka narodowa”, „wielka Polska chrześcijańska”, „cześć waszej pamięci - żołnierze wyklęci”, „Bury, Bury - nasz bohater”.
 
Na trasie marszu znaleźli się również jego przeciwnicy, w tym działacze Komitetu Obrony Demokracji, którzy pojawili się z hasłem: „Bury nie jest naszym bohaterem”.
 
Jak wskazuje „Rzeczpospolita”, to właśnie upamiętnienie w Hajnówce „Burego” wzbudzało szczególne kontrowersje i było przyczyną napięć, m.in. rada miasta wydała stanowisko sprzeciwiając się marszowi.
 
- „Postać „Burego” w naszym mieście jest postacią kontrowersyjną, odpowiedzialną za zamordowanie 79 mieszkańców (osoby cywilne: kobiety, dzieci, mężczyźni) naszego regionu” - napisali o kpt. Rajsie autorzy stanowiska rady, do którego odwoływał się też burmistrz w swej decyzji o zakazie marszu.
 
W założeniu marsz miał przejść m.in. koło prawosławnego soboru św. Trójcy. To było jednym z powodów decyzji władz Hajnówki o zakazie marszu, z powodu zagrożenia życia i zdrowia ludzi lub mienia. W porze marszu miały się bowiem odbywać w świątyni uroczystości poprzedzające początek Wielkiego Postu.
 
Kiedy jednak sąd uchylił decyzję samorządu o zakazie marszu, proboszcz parafii św. Trójcy zmienił godzinę niedzielnych uroczystości. Ostatecznie uczestnicy zgromadzenia koło soboru nie przeszli - w trakcie marszu jego trasa została bowiem zmieniona.
 
Kontrdemonstrację zorganizowali za to działacze Antify oraz ruch „Obywatele RP”. Kiedy marsz się zakończył wystąpieniami organizatorów przy Hajnowskim Domu Kultury, niedaleko soboru św. Trójcy, który znajduje się kilkaset metrów dalej, miała miejsce manifestacja tych dwóch organizacji.

Społeczność

jednolity front