Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Narodowcy palą w Warszawie kukłę Żydówki. Sprawa w prokuraturze

omzrik.jpg

Grupa narodowców nazywająca się „Sumienie narodu TV” przeprowadziła w Warszawie „happening”, polegający na spaleniu kukły przedstawiającej Żydówkę. Całe zajście uwiecznili na filmie, który następnie udostępnili w serwie Youtube. Film ten, zatytułowany  „Antysemiting palenie i topienie b'żyduli” wkrótce zniknął z sieci za naruszenie polityki serwisu, udało się go jednak skopiować pracownikom organizacji Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, którzy następnie złożyli zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, zarzucając nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i znieważanie grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej.
 
Antysemicy z „Sumienia narodu TV” na Facebooku przedstawiają się pisząc: „patriotyzm wyssaliśmy z mlekiem matki. Nie ma tu miejsca dla lewaków”.
 
Na nagraniu widać palenie kukły Żydówki.
 
- „Wiadomo, że określenie brzydki jest pochodzenia takiego, że jest żydowski” – mówi jeden z mężczyzn na filmie. Następnie oblewa kukłę denaturatem i podpala.
 
- „Ta morda, ten wielki nos, tak znany z historii Polski” - słychać w tle komentarz mężczyzny filmującego wydarzenie.
 
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych napisał w swoim zawiadomieniu:
„W naszym rozumieniu sam tytuł wydarzenia „Antysemiting palenie i topienie b'żyduli” oraz jego publiczny charakter jasno określa charakter wydarzenia jako przejaw antysemityzmu.”
 
W swoim piśmie Ośrodek przypomina uzasadnienie wyroku 10 miesięcy więzienia dla Piotra Rybaka, który na wrocławskim rynku spalił kukłę Żyda:
„Skoro oskarżony spalił kukłę, to w tych realiach oznacza to, że nawoływał do nienawiści wobec osób, które ta kukła przedstawiała.”
 
„Opierając się na tym uzasadnieniu sądu można założyć, że działanie grupy określającej się jako „Sumienie Narodu TV"jest identyczną sytuacją nawiązującą do najgorszych praktyk nazizmu i nawołuje do nienawiści wobec osób pochodzenia żydowskiego – można przeczytać dalej w zawiadomieniu Ośrodka.
 
 
- „Nie jest problemem to, że zebrało się kilkunastu antysemitów, że w Polsce kilkuset idiotów decyduje się na tego typu akcje, bo w każdym państwie funkcjonuje jakieś ekstremum, ale problemem Polski pod rządami PiS-u, jest to, że tacy ludzie są ochraniani przez władze, że są zapraszani i uczestniczą w uroczystościach państwowych i że wchodzą do szkół, by indoktrynować dzieci” – uważa Rafał Gaweł, szef Ośrodka.

Społeczność

Lenin001