Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 21 gości.

PiS chce zmieniać Konstytucję

Konstytucja.JPG

Politycy Prawa i Sprawiedliwości od dawna okazywali niechęć aktualnie obowiązującej Konstytucji RP, wiele razy przebąkiwali również o potrzebie jej zmiany. Tym razem w zdecydowany sposób na ten temat wypowiedział się lider PiS Jarosław Kaczyński.
 
– „Bliższa analiza obowiązującej konstytucji wskazuje na to, że można ją śmiało nazwać konstytucją postkomunistyczną” – mówił Kaczyński w Senacie, na konferencji poświęconej obywatelskiemu projektowi Konstytucji RP, przygotowanemu w 1994 r. przez Społeczną Komisję Konstytucyjną na zlecenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, przy współpracy Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych i Niepodległościowych (istniejące w latach 1993-95 porozumienie ugrupowań prawicy, głównie pozaparlamentarnej).
 
Prezes PiS przekonywał, że obowiązująca ustawa zasadnicza zawiera wiele elementów, które miały umacniać istniejący w momencie jej uchwalania „układ społeczny”. W jego ocenie w konstytucji jest „mnóstwo blokad, które utrudniają albo wręcz uniemożliwiają odrzucenie pewnych elementów tego społecznego systemu”.
 
Należący do PiS marszałek senatu Stanisław Karczewski dodawał:
 
- „Będziemy myśleć nad tym, w jaki sposób zmieniać konstytucję, by była ona lepsza dla Polski i Polaków, aby była lepsza dla naszej suwerenności, dla naszego państwa.”
 
W ocenie działaczy PiS o zmianie konstytucji należy rozmawiać, bo nie wszyscy Polacy byli jej zwolennikami w chwili wprowadzenia. Przypominano, że podczas referendum na temat przyjęcia konstytucji w maju 1997 r. za jej przyjęciem opowiedziało się 52,71 % głosujących, podczas gdy frekwencja wyniosła jedynie 42,86 %.
 
Konstytucja została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe (Sejm + Senat) w dniu 2 kwietnia 1997 r.

Społeczność

jednolity front