Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 75 gości.

Polskie wojska wysyłane na Rumunię i do krajów bałtyckich

wojsko.jpg

W „Monitorze Polskim” ukazały 2 postanowienia Prezydenta RP o użyciu Polskich Kontyngentów Wojskowych w ramach wysuniętej obecności NATO - w Rumunii i państwach bałtyckich („w Republice Łotewskiej oraz Republice Estońskiej i Republice Litewskiej”). Liczebność kontyngentów wyniesie odpowiednio 250 i 200 żołnierzy.

Oba dokumenty mają związek z postanowieniami szczytu NATO w Warszawie z lipca 2016 r. o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Postanowienia prezydenta, podpisane na wniosek rządu, otwierają drogę do wyjazdu pododdziałów.

Czas użycia żołnierzy został określony na okres od 1 maja do 31 grudnia 2017 r. W rzeczywistości jednak wojskowi wyruszą za granicę z pewnym przesunięciem. Na szczycie w Warszawie przyjęto, że wysuniętą obecność wojskową na swojej wschodniej flance będzie utrzymywana bezterminowo.

Na Łotwę zostanie wysłana kompania czołgów PT-91 Twardy z 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. Do Rumunii pojedzie kompania zmotoryzowana z 17. Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Dobry kułak